Araştırma: Remdesivir korona hastalarını daha hızlı iyileştiriyor

Antiviral ilaç Remdesivir'in Covid-19 hastalarının iyileşme sürecini kısalttığı bir kez daha kanıtlandı. ABD'de 1000'den fazla hasta üzerinde yapılan incelemeye göre Remdesivir, hem erken evre hastalara hem de ileri semptomları gösterenlere yardımcı oluyor. Remdesivir, hastaların kötüye gitmesini de engelliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de yürütülen bir araştırmada, antiviral ilaç Remdesivir'i alan yeni tip korona virüsü hastalarının 'plasebo' alan hastalara kıyasla daha hızlı iyileştiği teyit edildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünün (NIAID) liderlik ettiği çalışmada, çeşitli ülkelerden 1000'den fazla Covid-19 hastası incelendi.

VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ENGELLİYOR

Araştırmada Covid-19 tanısı konarak hastaneye yatırılan kişilerden Remdesivir verilenlerin, 'plasebo' haplar alan hastalara göre beş gün daha erken iyileştiği ortaya kondu. Çalışmada, virüsün daha fazla çoğalması yeteneğini engelleyen Remdesivir'in, hem erken evre Covid-19 hastalarına hem de daha ileri semptomları olanlara yardımcı olduğu belirtildi. Araştırmacılar, Remdesivir'in hastaların daha kötüye gitmesini engellediğini de ifade etti.

EVLERİNE DAHA ERKEN DÖNÜYORLAR

NIAID'dan Dr. John Beigel, bu bulgularla özellikle hastaneye yatırılan Covid-19 hastaları için Remdesivir'in öneminin bir kez daha teyit edildiğini vurguladı. Emory Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Aneesh Mehta ise Remdesivir alan hastaların daha hızlı iyileştiğini ve evlerine daha erken döndüklerini belirtti.

Araştırmanın sonuçları, "The New England Journal Of Medicine" dergisinde yayımlandı.

NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci, nisan ayında Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği "Remdesivir" adlı antiviral ilacı alan Kovid-19 hastalarının "plasebo" alan hastalara kıyasla yüzde 31 daha hızlı iyileştiğini açıklamıştı. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR