Araştırma: İngiltere'de her 10 kişiden dördü maddi durumunu yakınlarından gizliyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, her 10 kişiden dördünün mali sorunlarını ve birikimlerini yakınlarından gizlediği kaydedildi. Mali durumunu en çok gizleyen kuşağın ise, 25-34 yaş grubundakiler olduğu tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından finanse edilen ve mali konularda yardım ve rehberlik sağlayan Money & Pensions Service (MaPS) adlı kuruluş tarafından yapılan araştırma, hemen her 10 kişiden dördünün en yakınlarından borçlarını, mali sorunlarını ve birikimlerini gizlediğini ortaya çıkardı.

25-34 YAŞ ARALIĞI YOĞUNLUKTA

En sok saklananların ise yüzde 37 ile gizli kredi kartları, yüzde 23 ile gizlice edinilen borçlar ve yüzde 21 ile gizli tasarruf hesapları olduğu tespit edildi.  25-34 yaş grubundakilerin, mali durumunu en çok gizleyen kuşak olduğu ve her beş kişiden üçünün mali durumuna sakladığı kaydedildi. Araştırma, 5 bin 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Araştırmayı yürüten gruptan Sarah Porretta "Bunun bir çok nedeni var" ifadelerini kullandı. Porretta, "Gizli bir tasarruf hesabı, zorlanan bir ilişkiden kaçmak isteyenler için iyi bir ekstra kaynak olabilir bazen de aile fertlerini korumak, endişelenmelerini önlemek için ödenmeyen bir fatura gizlenebilir. Bir çoğu açısından kontrolden çıkmış bir borçlanma, utanç verici görüldüğünden gizleniyor olabilir" dedi.

'UTANMA VE YARGILANMA ÇEKİNCESİ'

Görüşülenlerden yüzde 40'ı mali durumlarıyla ilgili kaygılarını utandıkları ya da başkaları tarafından yargılanmaktan çekindikleri için paylaşmadıklarını söyledi. Araştırma bir ilişki içindeki insanların, partnerlerinin parasal sırlarının olduğundan küçük sanma eğiliminde olduklarını da ortaya koydu.

Araştırmaya katılan ve ilişki içinde olan insanlardan yüzde 50'si eşlerinden mali konularda bir şeyler gizlediklerini söylerken, partnerlerinin kendilerinden parasal sırlar sakladığını düşünenlerin oranı sadece yüzde 23.

'İFLASA YAKLAŞTIM, GİZLEYEMEYİNCE İTİRAF ETTİM'

Adını vermek istemeyen bir görüşmeci "Bir ara eşimden gizli tuttuğum kredi kartı ve banka borçlarıyla iflasa iyice yaklaşmıştım. Ta ki artık gizlenemez hale gelinceye kadar. O zaman sorunları itiraf ettim ve bir süre içinde hallettik" ifadelerini kullandı. Bir başkası "Kredi kartı ve borçların hesabını tutamaz hale geldiğimde kocama söylemedim ve onu ona, ötekini buna aktararak, minimum ödemelerle idare etmeye çalıştım. Sonunda ona itiraf ettim ve borcumun toplamını söyledim. Bir borç ödeme planı yapmama yardım etti ve bir yılı aşkın bir süredir düzenli ödüyorum. Şu anda mali olarak çok daha istikrarlı bir durumdayız" dedi.

Araştırmayı yürüten kuruluş MaPS, konuşmanın ve danışmanın parasal sorunları daha başa çıkılabilir bir hale getirerek insanların sağlığı, ilişkileri ve refahına katkıda bulunduğunu kaydetti. (BBC Türkçe)