Araştırma: İklim krizi albatrosların 'boşanma' oranını artırdı

İklim krizi, hayvanlar aleminin eşlerine en sadık üyelerinden albatrosların mutlu dünyasını da bozdu. Artık daha fazla albatros kendi eşini bırakıp başka bir tane bulma yoluna gidiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın tek eşliliğe en sadık kalan canlılarından biri olarak bilinen albatroslar arasında 'boşanmalar' arttı. Araştırmacılar bunun nedeninin küresel ısınma olabileceğini söylüyor. İngiltere'deki Kraliyet Bilimler Akademisi'nin araştırmasına göre, iklim değişikliği ve okyanusların ısınması albatroslar arasındaki 'ayrılık' oranını artırdı.

Normal şartlar altında albatrosların yalnızca yüzde 1-3'ü kendilerininkini bırakıp başka eş arayışına giriyor, bu da genelde üreme sorunu yaşanırsa görülüyor. Ancak 15 yıl boyunca Falkland Adaları'ndaki 15 bin 500 albatros çiftinin incelendiği araştırma, üreme sorunu yaşanmasa bile iklim krizi nedeniyle bu durumun değiştiğini ortaya koydu.

BALIK BULMAK İÇİN GİDİP ÜREME ZAMANINDA DÖNEMEYİNCE... 

Araştırmanın yazarlarından olan araştırmacı Francesco Ventura bu durumun temelde iki neden olabileceğini söyledi. Bunlardan ilki, ısınan sularda balık popülasyonunun azalması ve albatrosların yiyecek bulmak için daha uzaklara uçmak zorunda olmaları. Yiyecek peşine düşen albatros üreme zamanı vaktinde geri dönemediğinde de eşleri başka biriyle 'yola devam edebiliyor.'

STRESİ HİSSEDİP EŞLERİNİ SUÇLUYORLAR

İkinci bir neden de, yine suların ısınmasından kaynaklı olarak albatrosların stres hormonu seviyelerinin artması ve eşlerinin de bunu hissedip karşı tarafı suçlamaları.

 

ALBATROSLAR ARASINDA EŞCİNSEL BİRLİKTELİKLER GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Yeni Zelanda'da 30 yıldır albatroslar üzerinde araştırmalar yapan Dr Graeme Elliot da bu kuşların son yıllarda sayılarının azalmasının çiftleşme alışkanlıklarını da değiştirdiğini söyledi. Eşcinsel çiftlerin görülmeye başlandığını belirten Elliot, "Antipodes Adası'nda erkek çiftler görmeye başladık ki daha önce tanık olduğumuz bir durum değil. Bazı erkekler diğer erkeklerle eş oluyor çünkü dişi bir eş bulamıyorlar" dedi. (Sputnik)