Araştırma: Hindistan'da Covid-19 ölümleri 4 milyondan fazla

Hindistan'da yapılan araştırmada, korona virüsü kaynaklı ölümlerin resmi verilerden 10 kat daha fazla olabileceği kaydedildi. Ülkede 4.7 milyon kişinin Covid-19'dan öldüğü ileri sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının resmi rakamdan 10 kat daha fazla olabileceği bildirildi. Hint ekonomist Arvind Subramanian, Harvard Üniversitesi ve merkezi Washington'da bulunan bir düşünce kuruluşundan iki görevli tarafından yapılan araştırmada, ülkede vakaların yüksek olduğu dönemde dolu olan hastanelerde, sağlık hizmetlerinin ertelendiği veya sekteye uğradığında Covid-19 ölümlerinin eksik sayılmış olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Hindistan Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 414 binden fazla olan ölü sayısına atıfta bulunulan araştırmada, Ocak 2020 ila Temmuz 2021 tarihleri arasında 3 milyon ila 4.7 milyon kişinin ölmüş olabileceğine dikkat çekildi. Uzmanlar, kesin bir rakam belirtmenin zor olduğunu ancak salgında ölenlerin sayısının resmi rakamdan çok daha fazla olabileceğini aktardı. Raporda, "Gerçekler çok daha kötü. Yüz binlerce değil, Milyonlarca insan ölmüş olabilir" denildi. 

Ölüm ve doğum rakamlarının tutulduğu nüfus idaresi sistemi kayıtları, kan testleri ve yaklaşık 900 bin kişiyle yılda birkaç kez yapılan ekonomi anketi gibi metotlar kullanılarak yapılan araştırmada, ülke genelinde tüm nedenlerle ölenlerin sayısına ulaşıldı. Araştırmada ulaşılan bu sayı, önceki yıllardaki ölüm oranıyla kıyaslandı. (AA)