Araştırma: Delta varyantı hastaneye yatma riskini iki kat artırıyor

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, aşısız kişilerin Delta varyantına yakalandıktan sonra hastaneye yatma oranı Alpha varyantına yakalananlara kıyasla iki kat daha yüksek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de yapılan bir araştırma, korona virüsünün Delta varyantına yakalanan kişilerin hastaneye yatma riskinin Alpha varyantına kıyasla iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, ülkede şu an hâkim virüs türü olan Delta'dan korunmak için iki doz aşı yaptırmanın önemini vurguladı.

Saygın tıp dergisi Lancet'te yayımlanan araştırma, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na bağlı İngiliz Kamu Sağlığı Birimi (PHE) tarafından yapıldı. Araştırmada, ülkede hem Alpha hem Delta varyantlarının dolaşımda olduğu mart ile mayıs ayları arasında Covid'e yakalanan 43 bin 338 kişinin verileri incelendi. 

Bu vakaların büyük çoğunluğunun o tarihlerde henüz aşılanmamış kişiler olduğu belirtilirken, iki varyant arasında hastanede yatarak tedavi görme oranları karşılaştırıldı. Buna göre, Delta'ya yakalananların hastaneye arasında hastaneye yatma oranları, Alpha'ya yakalananlara kıyasla iki kat yüksek çıktı. 

Uzmanlar, aşıların ağır hastalıktan korumakta etkili olduğuna dikkat çekti. PHE'den Dr. Gavin Dabrera BBC'ye yaptığı açıklamada, "Aşıların Delta'ya karşı harika bir koruma sağladığını biliyoruz ve bu varyant İngiltere'deki Covid vakalarının yüzde 99'unda görüldüğü için, iki doz aşıyı henüz olmayan kişiler en kısa sürede yaptırmalı" dedi. (DIŞ HABERLER)