Araştırma: 2025'e kadar tüm dünyada Covid aşılarına 157 milyar dolar harcanacak

Sağlık verileri şirketi IQVIA, tüm dünyada Covid aşılarına ne kadar para harcanacağını hesapladı. Buna göre, bu yıl 54 milyar dolar harcanacak, beş yılda toplam harcama 157 milyar doları bulacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD merkezli sağlık verileri şirketi IQVIA'nın araştırmasına göre, tüm dünyanın Covid-19 aşılarına 2025 yılına kadar yapacağı harcama 157 milyar doları bulacak. Araştırmada, 'güçlendirici' olarak yapılması planlanan üçüncü dozlar da hesaba katıldı.

Sağlık sektörü için veri ve analiz hizmeti sunan IQVIA'nın araştırmasına göre, ilk dalga Covid-19 aşılarının 2022 sonunda dünya nüfusunun ancak yaklaşık yüzde 70'ine ulaşması bekleniyor. İlk aşılamaların sonrasındaysa, en az her iki yılda bir 'güçlendirici' dozlar yapılması bekleniyor. 

 

Kurum bu verilerle, 2025 sonuna dek tüm dünyada aşılara 157 milyar dolar para harcanacağını hesapladı. Raporda, aşılara en çok paranın bu sene harcanacağı, miktarın 54 milyar doları bulacağı belirtildi. 2025'e gelindiğindeyse, fiyatların da düşmesinin beklendiği ve yıllık küresel maliyetin 11 milyar dolar olacağı hesaplandı.

IQVIA şirketinin başkan yardımcısı Murray Aitken, Reuters ajansı ie söyleşisinde "Covid-19 aşılarının önümüzdeki beş yılda maliyeti 157 milyar dolar olsa da bu, pandeminin insani maliyeti açısından çok düşük bir bedel" dedi.  (DIŞ HABERLER)

Etiketler Covid-19 aşı