Antonio Guterres: 130'dan fazla ülkeye tek bir doz Covid-19 aşısı gitmedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların eşit ve adil dağıtılmadığını belirterek, "Covid-19 aşılarının yüzde 75'ini sadece 10 ülke kullanırken 130'dan fazla ülkeye tek bir doz aşı bile gitmedi" dedi. Guterres, G20 ülkelerine küresel aşılama planı için "acil durum görev gücü" kurulması çağrısı yaptı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nde Covid-19 salgını ve aşıya eşit erişimin görüşüldüğü toplantıda konuştu. Guterres, virüsün "orman yangını" gibi yayılırsa sürekli mutasyona uğrayacağı, daha bulaşıcı ve ölümcül olabileceği uyarısında bulundu. 

Salgının uzamasının ekonomik iyileşmeyi de geciktireceğine dikkati çeken Guterres, Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel aşı programı COVAX'in desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Guterres, Covid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların eşit ve adil dağıtılmadığını vurgulayarak, "Covid aşılarının yüzde 75'ini sadece 10 ülke kullanırken 130'dan fazla ülkeye tek bir doz dahi aşı bile gitmedi" diye konuştu.

'ACİL DURUM GÖREV GÜCÜ KURULMALI'

Guterres, dünyanın küresel aşılama planına ihtiyacı olduğunun altını çizerek, G20 ülkelerine küresel aşılama planının uygulanması için acil durum görev gücü kurması çağrısı yaptı. 

Acil durum görev gücünün aşı üretme kapasitesi olan tüm ülkeleri kapsaması gerektiğini dile getiren Guterres, bu hafta toplanacak G7 ülkeleri liderler zirvesinin gerekli mali kaynakları harekete geçirmede ivme yaratabileceğini kaydetti. (AA)