7 ilde orman yangını

7 ilde orman yangını çıktı. Ankara, Çankırı, Afyonkarahisar ve Denizli'deki yangınlar kontrol altına alınırken; Antalya, Bolu ve Eskişehir'de çalışmalar sürüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya'nın Akseki ilçesi, Bolu'nun Göynük ilçesi ve Eskişehir'in Alpu ilçesinde çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor. Havanın kararmasıyla Bolu'da havadan müdahale ara verildi. Ankara, Çankırı, Afyonkarahisar ve Denizli'deki yangınlar ise kontrol altına alındı. Afyonkarahisar'da dumandan etkilenen 1 orman işçisi hastaneye kaldırıldı.

ANTALYA'DA HAVADAN MÜDAHALE 2 HELİKOPTERLE SÜRÜYOR

Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Anadolu Ajansı'nın haberine gör, Kuyucak Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Dumanı gören çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Kısa sürede yayılan alevlere 6 helikopter, 5 uçak, 25 arazöz ve 8 su tankeriyle müdahale ediliyor.

Helikopter ve uçaklar havanın kararmasıyla çalışmalara ara verdi. Bu araçların yerine bölgeye gece görüşlü 2 yangın söndürme helikopteri sevk edildi. Helikopterler, denizden aldıkları suyu yanan alanlara taşıyarak söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Yangına, 8 yer ekibi, 34 arazöz, 10 su ikmal aracı, 10 ilk müdahale aracı, 5 dozerle 450 kişilik ekip müdahale ediyor.

Alevlerle mücadeleye, yakın köylerden gelenler de destek veriyor. Değirmenlik köyünden gelerek ekiplere yardımcı olan Muzaffer Demir, yangını duyduğunda arkadaşlarıyla kamyonete binip bölgeye geldiğini söyledi.

Demir, "Yangını duyduk, 4-5 arkadaş bölgeye geldik. Daha gelenler de oldu. Kısa bir zamanda arabamla buraya geldik. Biz devletimizi, milletimizi seviyoruz. Çalışan insanlardan da fedakarlık bekliyoruz. Vatandaş olarak küreğimle gelmişim ben buraya. Benim için önce vatanım, milletim ve devletim" diye konuştu.

BOLU'DA HAVADAN MÜDAHALEYE ARA VERİLDİ

Bolu'da ise Göynük ilçesindeki Güneyçalıca köyü mevkisinde orman yangını çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangının söndürülmesi için çalışma başlatıldı. Yangına, havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Valilikten yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre yangının, elektrik hattından kaynaklandığının değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, yangını söndürmek için valilik koordinesinde 3 yangın helikopteri, söndürme uçağı, iş makinesi, 4 ilk müdahale aracı, 10 su tankeri, jandarma aracı, 4 jandarma personeli, 60 orman personeli ve 20 köy sakini olmak üzere toplam 20 araç ve 84 kişiyle çalışma yürütüldüğü aktarıldı.

Yayılımı kısmen engellenen yangında havanın kararması ile helikopter ve uçaklarla yapılan müdahaleye ara verildi.

Ekipler, yangının kontrol altına alınması için karadan müdahaleye devam ediyor.

ESKİŞEHİR'DEKİ YANGIN İÇİN 4 İLDEN DESTEK İSTENDİ

Eskişehir'in Alpu ilçesindeki Taştepe mevkisinde karaçam ve ardıç ağaçlarının bulunduğu alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 

Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin koordinesindeki ekipler, 5 arazöz, 2 su tankeri, 5 helikopter ve bir uçakla alevleri kontrol altına almaya çalışıyor. Yangına müdahale için Bilecik, Sakarya, Kütahya ve Afyonkarahisar'dan destek istendiği öğrenildi.

AFYONKARAHİSAR'DA 1 İŞÇİ HASTANEYE KALDIRILDI

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesinde, Çatkuyu ile Olucak köyleri arası Anıtkaya mevkisinde ormanlık alanda alevler yükseldi.

İhbar üzerine bölgeye Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekiplerce kontrol altına alınan yangında, ardıç ve meşe ağaçları zarar gördü.

Dumandan etkilenen 1 orman işçisi hastaneye kaldırıldı.

MAHALLEDE BAŞLAYAN YANGIN ORMANA SIÇRADI

Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Eğriekin Mahallesi yakınlarında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın büyüyerek ormanlık alana sıçradı.

Çevredekilerin ihbarıyla bölgeye Çubuk Orman İşletme Şefliği personelinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir, Çubuk ve Akyurt belediyelerinin itfaiye ekipleri ile iş makineleri yönlendirildi. Yangına helikopterle de müdahale edildi.

Havadan ve karadan yapılan müdahaleyle yangın kontrol altına alındı. Ekiplerin bölgedeki soğutma çalışmaları sürüyor.

Mahalle sakini Erdal Altan, "Çöp kovasının yanında ateş, parlama gördüm, cam kırıklarından tutuşmuş. Hemen itfaiyeye haber verdik ama gelene kadar tutuştu" dedi.

DENİZLİ'DE 7 HAVA ARACIYLA MÜDAHALE

Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Bademli Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda dumanları görenlerin ihbarı üzerine bölgeye Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Kara ekiplerinin yanı sıra 4 helikopter, 3 uçak, ormana bağlı 30 arazöz, 1 dozer, 150 personel, itfaiyeye bağlı 4 su tankeri ve 6 itfaiye aracı, 50 itfaiye eri ile çalışma yürütüldü.

Ekiplerin yaklaşık 4 saat süren çalışmasının ardından 15 hektar alanın zarar gördüğü belirtilen yangın kontrol altına alındı. Orman ekiplerinin bölgede bekleyişi sürüyor.

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, yangının insan faktörüyle çıktığını düşündüklerini söyledi.

Yangının büyümeden kontrol altına alındığını ifade eden Şevkan, "Burada topyekun bir çalışmayla kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları çok şükür sürüyor. Yangın alanı genişlemeden önü kesildi. Bizim daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu. 

ÇANKIRI'DA 10 DÖNÜM ALAN ZARAR GÖRDÜ

Çankırı'nın Şabanözü ilçesindeki Çaparkayı köyü mevkisinde orman yangını çıktı. İhbar üzerine jandarma ile Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Şabanözü, Eldivan ve Yaylakent itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi.

Ekiplerin yaklaşık 3 saatlik uğraşı sonucu yangın kontrol altında alınarak söndürüldü. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Şabanözü Kaymakamı Mehmet Zahid Uzun da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

Çaparkayı Muhtarı Mustafa Kayı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının neden çıktığını henüz bilmediklerini belirterek, "Yaklaşık 10 dönüm alan zarar gördü. Neden çıktığı inceleme sonrası belli olacak" dedi. (HABER MERKEZİ)