Antalya Valiliği'nden 'Onur Haftası' etkinliklerine yasak

Antalya Valiliği, Antalya LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü ve “devamı niteliğindeki tüm etkinlikleri” yasakladı. Valilik, yasağa gerekçe olarak “genel ahlakı” gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya Valiliği, bu yıl 9'uncusu düzenlenecek olan Antalya Onur Haftası etkinliklerini yasakladı.

Antalya'da bu yıl "Sen de seviyorsun, biliyorum" sloganıyla düzenlenecek 9'uncu Antalya Onur Haftası etkinlikleri, Antalya Valiliği tarafından yasaklandı. Etkinlikler kapsamında LGBTİ+ dili ve edebiyatı, veganlık, hafıza, kesişimsel feminizm, edebiyat, engellilik, yoksulluk gibi konularda söyleşilerin yanı sıra, piknik, yüzme etkinliği ve yürüyüş de yapılacaktı.

Antalya Valiliği, etkinlikleri “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A-C maddeleri gereğince, "karşıt görüşlü grupların  karşı karşıya gelmemesi, tesis edilen huzur ortamı ve milli güvenlik ve kamu düzeni ile genel sağlığın ve genel ahlakın bozulmaması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçilmesi, Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması"nı gerekçe göstererek yasakladı.

Antalya Valiliği kararında şöyle denildi:

"Queer Akdeniz Topluluğu ile Antalya Pride Platformu organizesinde 3-9 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenmek istenilen tüm eylem/etkinliklerin (yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, herhangi bir amaç doğrultusunda toplanma ile piknik vb.) 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 'Toplantının ertelenmesi veya basit hallerde yasaklanması' başlıklı 17'nci maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesinde yer alan amir hükümleri doğrultusunda 4 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 6 (altı) gün süre ile Antalya ili genelinde açık alanlardaki her türlü eylem/etkinlikler yasaklanmıştır. Tüm kamuoyuna ve vatandaşlarımıza duyurulur." (HABER MERKEZİ)