Antalya İYİ Parti’de istifa dalgası

31 Mart yerel seçimlerine ittifaksız girme kararı alan İYİ Parti’de arka arkaya istifalar yaşanıyor. İstifa dalgasına Antalya da dahil oldu.

Google Haberlere Abone ol

ANTALYA - Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Altılı Masa çatısı altında giren İYİ Parti’de seçim sonrası yaşanan gelişmeler, istifaları beraberinde getirdi. Ankara’da İYİ Parti Genel Merkezi’nde esen soğuk havanın etkileri Antalya’ya da yansıdı.

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere tek başına girme kararı alan İYİ Parti’de, bu karardan ve izlenen politikalardan memnun olmayanlar partiyle yollarını teker teker ayırmaya başladı. 

Hasan Subaşı

SUBAŞI’DAN YEREL SEÇİM UYARISI

Antalya’daki istifa dalgası, geçmişte büyükşehir belediye başkanlığı yapan ve partinin 27. Dönem Milletvekili Hasan Subaşı’nın istifasıyla başladı. 14 Mayıs seçimleri öncesi yeniden aday olmak için başvuru yapmayan Subaşı, partinin yerel seçim kararından önce seçimlere ittifaksız girmenin yanlış bir karar olacağını belirtmişti. Yerel seçimlere ayrı adaylarla girmenin AK Parti’nin işine yarayacağını ve belediyelerin iktidar partisine teslim edileceğini savunan Subaşı, gerekçesini açıklamadığı istifasını, “Bir dönem önemli bir misyon üstlenmiş olan ve bu uğurda birlikte yol yürüdüğümüz, özveriyle hizmet veren arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım” sözleriyle duyurmuştu.

14 Mayıs’taki genel seçimlerde Antalya milletvekili adayı olarak gösterilen Mesut Yılmaz da partiden istifa ettiğini açıkladı. “Bugün itibarıyla gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti üyeliğinden istifa etmiş bulunuyorum. Hayırlara vesile olsun” sözleriyle ve parti üyeliğini sonlandırdığına ilişkin e-devlet görseliyle istifasını duyuran Yılmaz, partinin genel politikalarından ve yönetim tarzından rahatsız olduğu için istifa ettiğini açıkladı. Son olarak da İYİ Parti il teşkilatı kurucularından, Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Özcan Balcı partisinden istifa etti. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Balcı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bağımsız üye olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Nesrin Ünal

ANTALYA’DAN 2 ADAY AÇIKLANDI

Yerel seçimlere 81 ilde kendi adaylarıyla gireceğini duyuran İYİ Parti’nin açıkladığı 6 adaydan ikisi Antalya’dan. Bizzat Genel Başkan Meral Akşener’in grup toplantısında açıkladığı Antalya’dan bu iki isim, Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Emre Afacan ve Gündoğmuş Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Gürses. Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak da MHP eski milletvekili Nesrin Ünal’ın adı geçiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Vahdet Afşin Karacan, bu konuda alınmış bir karar olmadığını belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olarak belirlenirse zaten saklamaz, deklare ederiz” dedi.

Uğur Poyraz
ANKARA’DA POYRAZ GERGİNLİĞİ

İYİ Parti’nin TBMM’de Antalya’yı temsil eden iki milletvekilinden biri olan Aykut Kaya daha çok iş dünyası ile yakın temas yürütürken, Uğur Poyraz ise genel siyasi gelişmelerin içinde yer aldı. Parti içinde ihanete uğradığını söyleyen İYİ Parti lideri Akşener’in bu sözlerle hedef aldığı isimler arasında Uğur Poyraz’ın da yer aldığı ve bu gerginliğin partide yaşanan istifa dalgasında etkili olduğu kulislerde konuşuluyor. Akşener’e karşı açıkça tavır aldığı iddia edilen Poyraz, bölgede geçtiğimiz ay yaptığı ziyaretlerde, partinin genel merkezinden ilçe kongrelerine müdahale eleştirilerine zaman zaman muhatap oldu, kimi görüşmelerde parti politikalarıyla ilgili gerginlik de yaşandı.