Antakya Arkeoloji Müzesi'nde 9 akademisyene 'deprem' engeli: İnceleyemezsiniz

İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden akademisyenler saha çalışmaları için Antakya Arkeoloji Müzesi'nde incelemelerde bulunmak istedi. Akademisyenlerin müzeye girmesine izin verilmedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri deprem felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulunmak için saha çalışmalarına katıldı. 

Heyet, depremin en ağır şekilde hissedildiği bölgelerden biri olan Antakya Arkeoloji Müzesi'ni incelemek istedi. Ancak buradaki görevli, müzedeki amirin buna izin vermediğini söyledi. Heyet, hasara yönelik uzman yapı mühendisi, deprem mühendisi, geoteknik mühendisi, jeofizik mühendisi ve mühendislik sismoloğu konusunda profesör, doçent ve doktor öğretim üyeleriyle her yeri kamu alanı olarak gördüklerini söyleyerek yapılan engellemeye tepki gösterdi.

'ENGELLEME BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI'

Heyetin içerisinde bulunan jeofizik mühendisi ve deprem bilimci Savaş Karabulut, müzeyi dışarıdan incelemek istediklerini ancak yetkilinin buna da izin vermediğini belirtti. Karabulut, burada inceleme yapılamadığını söyleyerek engellemenin bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Karabulut engelleme kararına şu sözlerle tepki gösterdi: "Bu ülke halkının vergileriyle okumuş ve bu minvalde katkı koymayı kendisine görev edinmiş, akademisyenlerden oluştuğumuzu, ihtiyaç duyulan her yere yetişmek için çaba sarf ettiğimizi kendilerine ilettik. Ancak ne yazık ki bizi engellediler."

Müzede inceleme yapmak isteyen ancak engellenen akademisyenler şöyle:

- Prof. Dr. Selçuk Toprak (Geoteknik, altyapı sistemleri)
- Doç. Dr. Can Zülfikar (İnşaat ve deprem mühendisliği)
- Doç. Dr. Savaş Karabulut (Jeofizik Mühendisi, Deprem bilimci)
- Doktor öğretim üyesi Ahu Mutlu (Sismolog)
- Doktor öğretim üyesi ÜlgenMert Tuğsal (İnşaat mühendisi)
- Yüksek lisans öğrencisi Kamer Özdemir (İnşaat Mühendisi)
- Yüksek lisans öğrencisi Sedat Parlak (İnşaat mühendisi)
- Doktora öğrencisi, inşaat yüksek mühendisi Muhammet Ceylan (Geoteknik, altyapı sistemleri)
- Doktora öğretim üyesi Engin Nacaroğlu (Geoteknik, altyapı sistemleri).