Ankaralı esnaf: Ramazanda tatlıyı kiloyla almıyorlar

Ankara'da esnafı ziyaret eden CHP'li Levent Gök, çarşının nabzını tuttu. Esnaf maliyetlerden yakınırken bir tatlıcı, "Pahalı olanı tercih etmiyorlar. '3, 4 tane ondan alalım' diyorlar" diye belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVARCHP'li Levent Gök, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde esnaf ziyareti yaptı. Esnaf, ekonomik göstergeler nedeniyle işlerinin azalmasından yakındı.

Maliyetlerin artmasından şikayet eden bir kumpirci, "Elektrik, doğal gaz faturaları çok yüksek ve benim bütün cirolarım dörtte bire düştü. Günde 10 kumpir ya satıyorum ya satamıyorum. Günde 60, 70 sattığım yerde şu anda sadece 10 tane satıyorum. Bu benim batışım demek" dedi.

ANKA'nın haberine göre, dükkanı yaklaşık 8 aydır işlettiğini söyleyen kumpirci, "İlk güzel başladık, ama dolar ne zaman 18 TL'yi görüp, tavan yaptı, ondan sonra girdi maliyetlerine bunlar yansıdı. Aralık ayından beri de ciddi düşüşte" diye konuştu. Kumpircinin eşi de, "KDV yüzde 8'den 1'e indirildi. Bu bizim tedarik ürünlerimizde geçildi, ama bizim kestiğimiz ürünlerde değil. Biz, yüzde 8'den veriyoruz. Patatesi o zamanlar 5 TL'den alıyorduk, yüzde 8'den 1'e düşünce 4,65 TL olması gerekiyor, şu an 8 TL'den alıyoruz" sözleriyle dert yandı.

 

‘3, 4 TANE ONDAN ALALIM’

İnşaat malzemeleri satan diğer bir esnaf, yaşadığı sorunları Gök'e şöyle anlattı: "Vatandaşın dairesine iki kova boya gitse bin 800 TL. Bir de tavanı var, 2 bin 200 TL. Naylonu var, 2 bin 500 TL. İşçilik, ben boyayacağım, 2 bin TL'den 5 bin TL. 5 bin TL verip bir vatandaş evini nasıl boyatacak? Biz de düşünüyoruz, iş bulabilir miyiz, bulamaz mıyız diye. Boya fiyatları, her şey yüzde 100 arttı. Yüzde 100 garanti ama yüzde 120 artan var."

Levent Gök, ziyaret ettiği bir tatlıcıya, ramazan ayında iftarda müşterilerin tatlı aldığını belirterek tatlı fiyatlarını ve alım gücünü sordu. Tatlıcı ise "Ürünün fiyatları insanlara fazla geliyor. Çünkü insanların kazanımı azaldı. Eskisi gibi alamıyorlar maalesef" dedi. Tatlılarda kullanılan ürünlerin fiyatlarının arttığını belirten esnaf, "Şeker çuvalı 800 TL oldu. Zirve yaptı. Dolasıyla maliyetler çok yükseldi" diye konuştu. Esnaf, "Yoğunluk yok. Pahalı olanı tercih etmiyorlar. İşte ‘3, 4 tane ondan alalım’… Kiloyla almıyorlar. Tatlı alımı sayıya düştü artık” dedi. (HABER MERKEZİ)