Ankara’da üç üniversite öğrencisi kaçırıldı

Ankara’da üç üniversite öğrencisi evlerinin önünden sivil araçlara bindirilerek kaçırıldı. Uzun süre haber alınamayan üniversite öğrencilerinden Uğurcan Baynal’ın Gölbaşı, Ali Berke Ayduğan’ın Pursaklar, S.B’nin ise Sincan’da bırakıldığı öğrenildi.

Ali Berke Ayduğan, Sena Bademli ve Uğurcan Baynal
Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara’da polisin Genel Bilgi Tarama Sistemi (GBT) yaptıktan sonra sivil araçlara bindirilerek kaçırılan Uğurcan Baynal, Ali Berke Ayduğan ve S.B. isimli 3 üniversite öğrencisi bırakıldı.

Sosyal medyada Ali Berke Ayduğan'a ulaşıldığı ve "Çok kötüyüm. Ayağımın üstüne basamıyorum. İşkence yaptılar" dediği iddia edildi.

Arkadaşlarının akıbetini soran ve sosyal medya üzerinden “#ÜniversitelilerNerede” etiketiyle çağrıda bulunan üniversite öğrencileri Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün açıklama yapmasını talep etti.

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ: ARKADAŞLARIMIZDAN HABER ALAMIYORUZ

Öğrenci Kolektifleri sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada, “Ankara'da arkadaşlarımız yoldan GBT bahanesiyle arabalara bindirilerek kaçırılıyor. Arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz. Bir arkadaşımızın bile başına bir şey gelirse sorumlusu AKP'dir! Arkadaşlarımızı derhal geri verin” dedi.

TİP: ARKADAŞIMIZ ARABADAN ATILDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Örgütü’nün sosyal medya hesabından yapılan açılamada ise, “Yöneticimiz Ali Ayduğan'ın, kaçıran polisler tarafından yol boyunca işkence edildiği ve Gölbaşı civarında arabadan atıldığı haberini almış bulunmaktayız. Olayın failleri hesap verecek, gerekli suç duyurusunda bulunulacak, hiçbir şey karşılıksız kalmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

İHD ANKARA ŞUBESİ: AKIBETLERİ DERHAL AÇIKLANMALI

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi de öğrencilerin akıbetinin açıklanmasını talep ederek, “Bugün 3 Üniversite öğrencisi Ankara'da GBT gerekçesiyle göz altına alındı ama buna dair resmi bir kayıt bulunmamakta ve nerede oldukları bilinmiyor. Bu hukuksuzluklara derhal son verilsin! Öğrencilerin akıbetleri derhal açıklanmalıdır” dedi.

KAÇIRILAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE ÖLÜM TEHDİDİ

Kaçırılan üniversite öğrencilerinden Ali Berke Ayduğan’ın avukatı Eren Gönen, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada müvekkilinin kaçırılmasına ilişkin bilgileri paylaştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sağlık raporu alıp suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Gönen, müvekkilinin “ölümle” tehdit edildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ben ilk polisler tarafından alıkonulduktan sonra müvekkilimi aradım. Telefonla konuşmasına izin vermediler. Telefonu sonrasında kapattırmışlardı. Bir buçuk saat sonra bana Ali ulaştı. Gölbaşı’nda olduğunu ve bir boş araziye bırakıldığını söyledi. Biz de hemen yanına gittik. Darp etmişler. Görünmeyen yerlerine, daha çok bel altı tekme ve yumruklarıyla vurmuşlar. En sonunda da arabadan atmışlar. Çamurların içerisine yuvarlanmış. ‘Çok göze batıyorsun’, ‘Seni öldürürüz’, ‘Bu kadar göze batma’, ‘Senin arkadaşlarını da tanıyoruz onları da alacağız’ gibi söylemlerde bulunmuşlar. Şu an sağlık durumu iyi ve sadece arabadan şiddetli bir şekilde atıldığı için diz kapağı ağrıyor.”