Ankara Tabip Odası Başkanı ile sağlıkçılara gözaltı

Ankara Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının özlük haklarının yerine getirilmesi talebiyle yapılmak istenen eyleme polis engel oldu. Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının Bilkent’teki Ankara Şehir Hastanesi’nde özlük haklarının sağlanması talebiyle yapmak istedikleri alkışlı protestoyu polis engelledi.

Ankara Diş Hekimleri Odası, Ankara Tabip Odası, Dev-Sağlık-İş, Sağlık ve Sosya Hizmet Emekçileri Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyen ve Teknikerleri Derneği ile Yurt- Sağlık Sendikası’nın eylemine saldıran polis, Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Ali Karakoç, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu, SES Ankara Şube Eş Başkanları ve Dev Sağlık-İş'lilerin de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

‘İFADE İŞLEMLERİNİ GECİKTİRDİKLERİNİ GÖZLEDİK’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey yöneticileri, eylem sırasında gözaltına alınan sağlık çalışanlarının durumları hakkında bilgi almak için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Emniyet müdürlüğü içerisinde bulunmalarına izin verilmediğini ifade eden TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bir kamu kurumunun içerisinde bulunmamıza izin vermediler ve bizi dışarıya çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar. Arkadaşlarımız ne yazık ki halen gözaltında. İfade işlemlerini geciktirdiklerini gözledik. Bu bizim açımızdan Ankara’da hak talebini nasıl sınırladıklarını gösteren bir süreç oldu. Burada TTB Merkez Konseyi’nin bütün üyeleri birlikte geldi ve uygunsuzluğu dile getirdi ancak ne yazık ki bu aşamada bir engellemeyle karşı karşıya kaldık. Bu başından sonuna kadar yakışıksız bir durum. Bizi içeriye kadar görevliler aldı fakat o görevlilerin bizi almasını bir 'hata' olarak tanımladılar. Umuyoruz ki o görevlilerin başına bir şey gelmez. O görevliler için de kaygı duyuyoruz. Burası bir kamu kurumudur. Bizler de bir kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olarak kamu kurumunun içerisinde bulunma hakkına sahibiz."

KARAKOÇ VE UĞURLU SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç ve ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu akşama doğru serbest bırakıldı. (DUVAR)