Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde veto tartışması: Merak etme, veto edeceğim

Öğrenci abonman ücretinde indirim teklifini veto edeceğini söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş "Önerge kanunsuz. UKOME kanunu değişmedi. Bizim burada kanun değiştirme yetkimiz yok" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Meclisi'nin belediye başkanı Mansur Yavaş başkanlığında yapılan nisan ayı birinci oturumunda AK Parti'nin toplu taşımada öğrenci abonman ücretinin 90 liradan 60 liraya indirilmesi, tüm aktarmaların ücretsiz olması, burada oluşan mali kayıpların belediye tarafından karşılanmasına dair önergesi görüşüldü.

YAVAŞ: KANUNİ OLMAYAN BİR ŞEY Mİ YAPACAĞIZ?

Önergenin gündeme alınmasını eleştiren Mansur Yavaş, "Ben bu önergenin gündeme alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü önerge kanunsuz. UKOME kanunu değişmedi. Bizim burada kanunda değiştirme yetkimiz yok. Dolayısıyla kanuni olmayan bir şey mi yapacağız? Yani UKOME kanununu mu değiştireceğiz? Böyle bir yetkimiz yok" dedi.

ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal'ın konuşmasında belediyenin sübvanse etmesi talebine yanıt veren Yavaş, "Sübvanseyle ilgili de önerge verilemez. Verir veto edilir. Neden? Belediye Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince belediye bütçesine etki edecek aleyhe işletecek önergeleri veremez muhalefet. Kanunda açık hüküm var. İsterseniz bir daha okuyun. Belediyenin bütçesini azaltacak önerge verilemez" diye konuştu.

Fatih Ünal'ın "Veto edin o zaman" sözlerine Yavaş, "Veto edeceğim. Merak etme, veto edeceğim" karşılığını verdi.

CHP: KAMU ZARARI NEDENİYLE SUÇ TEŞKİL EDEBİLİR

Söz alan CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu ise konuyla ilgili hukukçu Prof. Dr. Ali Dursun Ulusoy'dan görüş aldıklarını söyledi.

Neslihanoğlu, "Bu önerge yasaya aykırı, Meclis'in yetkisinde olmayan bir önerge. Bunun kararını verecek kurum UKOME'dir. Alınan görüşü sizlere takdim edeceğim, sonra karar yüce meclisin. 'İşleme alınması ve meclisin karar alması halinde kamu zararına sebebiyet vererek suç teşkil edebileceği tarafımızca değerlendirilmektedir.' Arkadaşlar bu işin uzmanından alınmış bir görüş" diye konuştu.

ÖNERGE OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

AK Partili Nihat Yalçın ise "Biz indirimden kaynaklanan farkın belediye tarafından sübvanse edilmesini teklif ediyoruz. Biz önergeye eklenerek o şeklide oylanmasını teklif ediyoruz" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Neslihanoğlu'nun aktardığı görüşe katılmadıklarını dile getirdi.

Köse, "Yetki aşımı olacağı ve problem olacağını söyledi. Bu konuyu bize bırakın da biz kararımızı verelim. Arkasından siz eper başka bir uygulama yapacaksanız yapın. Bizim buradaki teklifimiz 60 liradan 90 liraya çıkarılan öğrenci abonman ücretlerinin 30 lirasını biz sübvanse edelim. Öğrencilerimize pozitif ayrımcılık yapalım. Bu şekilde karar almasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti ve MHP'nin "evet", CHP ve İYİ Parti'nin "ret" oyu kullandığı oylamadai önerge oy çokluğuyla kabul edildi. (HABER MERKEZİ)