Ankara Büykşehir’den son ihtar: Ankapark’ı tahliye edin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın maliyetini 750 milyon dolar olarak açıkladığı ve 2018 yılında işletmesi ihale ile özel bir şirkete verilen Ankapark’ın geri alınması için belediye harekete geçti. Belediye, son ihtarında işletmeci şirketin 30 gün içerisinde parkı terk etmesini istedi.

Ankapark atıl vaziyette duruyor.
Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan ve 'Ankapark' diye adlandırılan tematik parkın geri alınması için Ankara Büyükşehir Belediyesi son ihtarda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tesisin 30 gün içerisinde teslim edilmesi gerektiğini, aksi halde kaymakamlık yolu ile tahliyesinin sağlanacağını bildirdi.

Ankapark

Yapımı büyük tartışmalara yol açan, 2018 yılında 5. Kez yapılan ihale ile özel bir işletmeciye devredilen ve uzun süredir bakımsız ve hizmete kapalı olan Ankapark'a, 750 milyon dolar harcanmıştı.

26 MİLYON TL BELEDİYEYE GELİR KAYDEDİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankapark’ı işletmeye başlayan ve açılışı yapıldıktan yalnızca 7 ay sonra parkı hizmete kapatan şirketin 30 Nisan 2020 tarihinde ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL’yi ödemediğini açıkladı. Ödemenin yapılmaması üzerine belediye yapılan sözleşmenin 15. maddesi gereğince sözleşme feshine gitmeden önce 90 günlük fesih ihtarı çekti. İhtara rağmen ödemeyi yapmayan şirketin ihaleyi aldığında teminat mektuplarının karşılığı olarak yatırdığı 26 milyon 400 bin TL, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gelir olarak kaydedildi.

GELECEĞİNE ‘ORTAK AKILLA’ KARAR VERİLECEK

90 günlük fesih ihtarı süresinin geçmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, işletmeciye sözleşme gereği parkı 30 gün içerisinde tahliye etmesi yönünde son ihtarnameyi gönderdi. İşletmecinin Ankapark’ı 30 gün içerisinde tahliye etmemesi halinde 2886 sayılı kanunun 75. maddesi gereğince kaymakamlık yolu ile tahliye edileceği vurgulandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ankapark’ın değerlendirilmesi için akıbetine sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaşların fikri alınarak ortak akılla karar verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR