Ankara Barosu seçimleri iptal edildi: İlçe seçim kurulu ‘yap’ dedi, YSK izin vermedi

Ankara Barosu’nun 19-20 Haziran tarihinde yapılması kararlaştırılan Olağan Genel Kurulu, ilçe seçim kurulunca kabul edildi; ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) izin vermedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında daha önce birçok kez ertelenen Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla bir kez daha iptal edildi.

Ankara Barosu tarafından 19-20 Haziran tarihinde yapılması kararlaştırılan genel kurul tarihleri, 27 Mayıs 2021 tarihinde Altındağ İlçe Seçim Kurulu’na bildirilmiş, 2 Haziran 2021 tarihinde ise ilçe seçim kurulu tarafından kabul edilmişti. Söz konusu baro seçimlerinin pandemi döneminde yapılmasını istemeyen bir grup avukat, Ankara İl Seçim Kurulu’na başvurarak baro genel kurulunun iptalini istedi ancak seçim kurulu bu talebi reddetti.

YSK’YA İTİRAZ YAPILDI, BARO SEÇİMİNİ İPTAL EDİLDİ

‘Baro seçimlerinin iptal edilmesi’ talebinin ilçe seçim kurulunca reddedilmesi üzerine bu kez de seçimlerin yapılmaması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruldu. YSK, yapılan başvuruyu değerlendirdi ve Ankara Barosu’nun genel kurul yapmasına izin vermedi.

YSK’nın iptal gerekçesinde, "Ankara Barosu tarafından genel kurul ve organ seçimlerinin çoğunluklu 12-13 Haziran 2021 tarihinde, çoğunluksuz 19-20 Haziran 2021 tarihinde yapılması için Altındağ 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına 27.05.2021 tarihinde müracaat edildiği, müracaatın kabulüne ilişkin verilen Altındağ 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 02.06.2021 tarih ve 2021/54 sayılı kararının kaldırılmasına karar verilmesinin istendiği" belirtildi. 

GEREKÇELİ KARAR: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Gerekçeli kararda, Altındağ 1. İlçe Seçim Kurulu ile Ankara İl Seçim Kurulu’nun yapılan itirazı reddetmesini ‘tam kanunsuzluk’ olarak değerlendiren YSK, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının genel kurulları dahil yapacakları her türlü etkinliklerin 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmesine karar verildiğinden, 12-13 Haziran 2021 tarihlerinde Ankara Baro Başkanlığı Genel Kurulu’nun yapılamayacağı gibi 20 Haziran 2021 tarihinde de sokağa çıkma kısıtlaması olduğundan bu tarihte de organ seçimlerinin yapılamayacağına karar verilmiştir” ifadelerine ver verdi.

BARO SEÇİMLERİNDE İKİ GRUP ADAY

Ankara Barosu seçimlerinin, iki grup arasında geçmesi bekleniyordu. Mevcut baro başkanı Erinç Sağkan’ın Demokratik Sol Avukatlar grubundan yeniden aday olduğu genel kurulda, Özgürlükçü Çağdaş Avukatların adayı ise İlke Işık’tı.