Andy Warhol’un illüstrasyonları bir kitapta toplandı

Andy Warhol’un bir illüstratör olarak çalıştığı döneme ait çizimleri 'Andy Warhol. Love, Sex, and Desire. Drawings 1950-1962' isimli bir kitapta toplandı. Kitapta Warhol'un 300 çizimi yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Andy Warhol’un kariyerinin erken dönemini işaret eden, erkek bedenini kendi bakış açısından tasvir ettiği, bir illüstratör olarak çalıştığı döneme ait çizimleri yayınevi Taschen etiketiyle ilk defa bir kitapta toplandı. 'Andy Warhol, Love, Sex ve Desire: Drawings 1950-1962' adlı kitap, sanatçının kataloğundaki yaklaşık bin eserin içinden seçilen 300 adet çizimi bir araya getiriyor.

Play tuşu'nun haberine göre, görselleri seçen ve kitabı düzenleyen Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı’ndan Michael Dayton Hermann, giriş bölümünde Warhol’un bu çizimlerde “aşık olmanın sarhoş edici heyecanını” yakaladığını paylaşıyor. “Eğer etrafınıza bakarsanız, yabancılar arasında şefkatli bir bakıştan aşıkların paylaştığı nazik bir öpücüğe kadar en sıradan ifadelerle anlatılan bu yüce duyguya şahit olacaksınız. Andy Warhol’un 1950’lerden erkeklerin samimi çizimlerinde yakalananların bazıları gibi bu basit çizimler, bize hayatın sunduğu görkemli anları hatırlatıyor. Büzülmüş dudaklardan kaçan bir kalp, coşkulu bir kucaklamayı paylaşan çıplak vücutlar veya şehvetli bir bakış, Warhol’un bu çizimlerinde yakaladığı basit, tuhaf ve şefkatli anların sadece birkaç örneği” önsözüyle başlayan kitapta aynı zamanda Warhol biyografi yazarı Blake Gopnik ve sanat eleştirmeni Drew Zeiba’nın denemeleri de yer alıyor. Bu eserlere ise James Baldwin, Thom Gunn, Harold Norse, Allen Ginsberg ve Essex Hemphill’in şiirleri eşlik ediyor.

75 Euro etiketiyle satışa çıkan kitap hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.