Anayasa Mahkemesi kapatma karar sayısı için de karar alacak

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma davalarında karar için gerekli çoğunluğun ne olacağı konusundaki çelişkiyi gidermek için karar alacağı belirtildi. Hukukçular bunun normal bir prosedür olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi'nin, HDP hakkındaki kapatma iddianamesini kabul etmesinin ardından, karar almada uygulanacak çoğunluk kuralıyla ilgili de karar alacağı belirtiliyor.

HaberTürk gazetesinden Fevzi Çakır'ın haberine göre, AYM Genel Kurulu’nda parti kapatma davalarında hangi çoğunluğun aranacağı konusu tartışıldı.

ANAYASA 3'TE 2, SPY 5'TE 3 DİYOR

Bu konuda Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası farklı hükümler içeriyor. Anayasa’da bir siyasi partinin temelli kapatılmasında 3'te 2 çoğunluk aranacağı (2010 değişikliği) hüküm altına alınırken, Siyasi Partiler Yasası’nda ise 5'te 3 çoğunluk aranacağı (2003 düzenlemesi) hükmüne yer veriliyor.

Genel Kurul’da yapılan müzakereler sonucunda bu çelişkinin giderilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Habere göre, AYM Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili hükmünün iptali için kendi kendine dava açacak. Bu kapsamda bir raportör görevlendirmesi yapıldı. Raportör Anayasa ve yasa hükümlerini inceleyerek, hazırlayacağı raporu AYM Genel Kurulu’na sunacak.

15 ÜYEDEN EN AZ 10'UNUN 'EVET' DEMESİ ŞARTI

Siyasi Partiler Yasası’nın parti kapatma görüşmelerinde 5'te 3 çoğunluk aranacağına dair hükmün iptali istenecek. AYM, HDP görüşmesi öncesinde bu gündemle toplanarak, ilgili hükmün iptaline karar verecek. HDP görüşmesi Anayasa’da yer alan 3'te 2 çoğunluk (kapatma için 15 üyeden en az 10’unun "evet" demesi gerekecek) şartı üzerinden gerçekleştirilecek. 

OSMAN CAN: AYM NORMAL BİR PROSEDÜR İŞLETECEK

Gazete Duvar'a konuyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi'nin eski raportörü Prof. Dr. Osman Can, AYM’nin bu adımının HDP’nin kapatılmasına ilişkin davayla ilişkisi olmadığını, normal bir prosedür işletildiğini söyledi. Can, şunları söyledi:

“Anayasa’da 2010 yılında yapılan değişikle siyasi partilerin kapatılmasında 3'te 2 çoğunluk aranır oldu. Ancak Siyasi Partiler Kanunu’nda da 2003 yılında düzenlenen benzer bir hüküm var. Yasaya göre parti kapatılması davalarında ‘5'te 3 çoğunluk aranır’ diyor. Anayasa Mahkemesi bir davaya bakan mahkeme sıfatıyla 152. madde uyarınca yasadaki aykırılığı giderme kararı almış; gayet normal, HDP davasından bağımsız bir süreç işletilecek. AYM, bu durumu görüşerek Siyasi Partiler Kanunu’nun 5’te 3 çoğunluk gerektiren hükmü için iptal kararı verecek. Bu durumun davayı ilgilendiren hiçbir tarafı yok. Bu durum söz konusu olmasaydı da Anayasa’daki 3’te 2 kuralı uygulanacaktı zaten. Daha önce refah, fazilet vs. davalarında olduğu gibi, davanın esasına ilişkin bir şey değil.”

ÖZBUDUN: AYM OLMASI GEREKENİ YAPIYOR

Anayasa profesörü Ergün Özbudun da “Anayasa’nın ‘3'te 2 çoğunluk gerekir’ hükmüne uymak lazım. Burada bir sorun yok. Anayasa Mahkemesi’nin uygulaması kendi kendine dava açmak değil, ortada duran aykırılığı düzeltmektir. AYM, siyasi partilerin kapatılması için Siyasi Partiler Kanunu’ndaki 5’te 1 hükmünü iptal edecek. Burada bir garabet yok. AYM, olması gerekeni yapıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)