Anayasa Mahkemesi Gergerlioğlu'nun başvurusunu reddetti

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi hakkında Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru için ret kararı çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu yetkisizlikten reddetti.

TBMM Genel Kurulu'nda hakkında sosyal medyada paylaştığı bir haber nedeniyle ''terör propagandası yapmak'' suçundan kesinleşen mahkeme kararının okunmasının ardından milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu için HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu AYM'ye başvurmuştu.

AYM, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu yetkisizlikten reddetti. Mahkeme oy birliği ile verdiği kararla konunun TBMM Başkanlığı'nın alanına girdiğine karar verdi. Bu kararla Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düştüğü kesinleşti. Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun yaptığı ikinci başvuru ise ayrıca değerlendirilecek.

GERGERLİOĞLU: AİHM'E GİDECEĞİZ

AYM'nin kararının ardından Tele1’e konuşan Ömer Faruk Gergerlioğlu "Böyle bir karar olabilir. AİHM'e gideceğiz. İki başvuru yapmıştık. Karar, ceza dosyasıyla ilgili verilmedi. Asıl dosya o. 3 Mart'ta yaptığımız başvuruya yanıt bekliyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)