Anastasiadis'ten Tatar'a görüşme çağrısı

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, KKTC'de cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar'ı tebrik etti. Rum lider Tatar'ı, BM'nin müzakerelere yeniden başlama girişimine destek vermeye çağırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar'a tebrik mesajı gönderdi. Kuzey Kıbrıslı seçmenin kararına tam saygı duyduklarını belirten Anastasiadis, Tatar'ı tebrik ederek mümkün olan en kısa sürede kendisiyle bir tanışma toplantısında bir araya gelmek istediğini ifade etti.

 

MÜZAKERE GİRİŞİMİNİ DESTEKLEMEYE ÇAĞIRDI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Ada'nın yeniden birleşmesi hedefiyle müzakerelere yeniden başlanması çağrısına da atıfta bulunan Anastasiadis, Tatar'ı bu girişimi desteklemeye çağırdı. Rum kesimi lideri, Guterres'in müzakerelere üç yıllık aranın ardından yeniden başlama çağrısına yanıt vermeye 'hazır ve kararlı' olduğunu belirterek "Sayın Tatar'ın da aynı istekliliği göstermesini umut etmek istiyorum" dedi.

Ankara'nın desteklediği Ersin Tatar, seçimlerin ikinci turunda yüzde 51,7'lik oy oranıyla cumhurbaşkanı seçilmiş, görevdeki Mustafa Akıncı'nın oy oranı yüzde 48,2'de kalmıştı.

ÇAVUŞOĞLU 'FEDERASYONU MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ' DEMİŞTİ

Guterres, barış görüşmelerinin başlatılması için girişimini KKTC'deki seçimlerin ardından başlatacağını açıklamış, Türkiye ise adada federasyon seçeneğini müzakere etmeyeceklerini açıklamıştı. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıbrıs meselesinde artık federasyon için müzakere etmeyeceğimizi defalarca söyledik. Başarısız olacak yeni bir maceraya atılmanın anlamı yoktur” açıklaması yapmıştı.

Kıbrıs'ta taraflar arasında İsviçre'de yürütülen son görüşmeler 2017 yılında başarısızlığa uğrayarak sonlandırılmıştı. (DW Türkçe)