Amsterdam büyük yolcu gemilerini yasakladı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın belediye meclisi, turist sayısını ve çevre kirliliğini azaltmak için büyük yolcu gemilerinin kent merkezine demirlemesine yasak getirdi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da belediye, ziyaretçi sayısını ve çevre kirliliğini azaltmak amacıyla büyük yolcu gemilerinin kent merkezine demirlemesini yasakladı. Siyasetçiler, büyük gemilerin kentin sürdürülebilirlik amaçlarına uygun olmadığını belitti.

Karar, Amsterdam’da ana tren garı yakınlarında, IJ nehri kenarındaki yolcu gemisi terminalinin kapanması anlamına geliyor. Bu, başkentte kitlesel turizmi önlemek için alınan son önlemlerden biri oldu. Belediye, daha önce de Amsterdam’ın merkezinde sokaklarda esrar içilmesini yasaklamıştı. Mart ayında da belediye, kentte bekarlığa veda partisi yapmak isteyen genç İngiliz erkekleri, gelmemeleri için uyarmıştı.

KARAR, BELEDİYE MECLİSİNDE OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Söz konusu yasak kararı, belediye meclisinde büyük bir çoğunlukla alındı. Amsterdam'a yılda 20 milyon turist geldiği tahmin edilirken, AFP haber ajansının aktardığına göre, Amsterdam'ı sosyal demokratlar ve çevrecilerle birlikte yöneten merkez sağ D66 Partisi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Kirliliğe yol açan büyük yolcu gemileri, şehrimizin sürdürülebilirlik amaçlarıyla uyumlu değil” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, yolcu gemilerinin kentin tarihi güney kesimi ile kuzey kısmı arasında yapılması planlanan yeni köprüyle de uyumlu olmadığı ifade edildi. (BBC Türkçe)