Amirallere ikinci dalga Montrö sorgusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö Bildirisi'nde imzası bulunan 104 emekli amiralden ifadesi alınmayan 84'ünün de ifadesinin alınmaya başlandığını duyurdu.

(Fotoğraf: Arşiv)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö Bildirisi soruşturmasının çok yönlü olarak sürdürüldüğünü açıkladı. Savcılık, bildiriyi imzalayanlar ile irtibatlı oldukları kişilerin tespiti amacıyla bildiride imzası olan 84 ismin daha ifadeye çağrıldığını belirtti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosu'ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"5 Nisan ve 16 Nisan 2021 tarihlerinde verilen arama ve el koyma kararlarına istinaden ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, bugüne kadar alınan şüpheli ifadeleri, HTS analizleri ile sonucu elde edilen deliler çerçevesinde bildirinin yayınlandığı haliyle altında imzaları olan şüphelilerin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesi kapsamında 'Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan ifadelerinin alınması amacıyla Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğüne talimat yazılmış, 27 Mayıs tarihinden itibaren şüphelilerin ifadelerinin alınmasına başlanmıştır."

316. MADDE, 3 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİS CEZALARINI DÜZENLİYOR

Savcılığın soruşturmayı 316. Madde şöyle:

Suç için anlaşma
Madde 316- (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir.

Soruşturmanın ilk etabında gözaltına alınan 14 amiral ile yaşları nedeniyle gözaltı olmaksızın ifadeleri alınan amiraller, adli kontrolle şartıyla serbest bırakılmıştı. (HABER MERKEZİ)