Almanya'nın üçlü koalisyon anlaşmasında Türkiye detayı

Almanya'da 26 Eylül'de düzenlenen seçimlerin ardından Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar koalisyon konusunda anlaştı. Reuters'a sızan koalisyon anlaşmasında Türkiye detayı dikkat çekti.

Yeşillerin eş başkanları Robert Habeck ve Annalena Baerbock (soldan iki ve üçüncü), SPD'li Olaf Scholz (soldan dördüncü) ile FDP lideri Christian Lindner ve FDP Genel Sekreteri Volker Wissing, koalisyon müzakerelerinin son turu öncesinde poz verdi.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da 26 Eylül'de düzenlenen genel seçimlerin ardından Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) arasında koalisyon anlaşmasına varıldı. Anlaşma uyarınca, SPD'li Olaf Scholz Almanya'nın yeni başbakanı olacak.

Scholz, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, "Bir koalisyonumuz var" dedi. 16 yıl sonra Angela Merkel'den boşalan başbakanlık koltuğuna oturacak olan Scholz, "Şimdi partilerimiz koaliyon anlaşmasını oylayacak" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE ENDİŞE VERİCİ GELİŞMELERE RAĞMEN ÖNEMLİ BİR KOMŞU'

Reuters ajansına sızdırılan koalisyon anlaşmasında dış politika ve özellikle Yeşillerin önceliği olan çevre konularına geniş yer ayrılırken, Türkiye'yle ilgili bir madde de yer aldı. Reuters'ın aktardığına göre, anlaşmada 'Türkiye'nin endişe verici iç siyasi gelişmelere rağmen önemli bir komşu ve AB ortağı olmaya devam ettiği' belirtildi.

Anlaşmanın öne çıkan maddeleri şöyle:

*Asgari ücret saatte 12 euroya yükseltilecek

* Yüksek kiralara karşı daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin dörtte birini devlet finanse edecek

* Oy verme yaşının 16'ya indirilmesi için anayasal değişiklik yapılmaya çalışılacak

* Almanya'da askeri insansız hava araçlarının (İHA) belirli koşullarda silahlı hale getirilmesinin önü açılacak

* Bu konuda istekli AB üyelerinin ulusal ordularıyla daha fazla işbirliği aranacak

* Avrupa Komisyonu'nun hukukun üstünlüğü konusundaki mevcut araçları ve Avrupa mahkemelerinin kararlarını daha iyi uygulaması için çalışılacak

* Batı Balkanlar'daki altı AB üyesi adayının katılım sürecine destek verilecek

* Bir sonraki Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Almanya'dan seçilmemesi halinde, Avrupa Komisyonu üyeliği için Yeşiller Partisi'nin göstereceği aday seçilecek

* AB Konseyi'nin daha birleşik ve etkili çalışabilmesi için reform talep edilecek

* Yaşı ilerleyen Tornado savaş jetlerinin yerine yeni uçaklar alınacak

* Afganistan'dan tahliye operasyonu konusunda bir parlamento soruşturması başlatılacak

* Yasadışı göçü azaltmayı ama düzenli göçü artırmayı hedefleyen yeni bir göç politikası başlatılacak

* Göçmenler Almanya'da beş yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu hakkı tanınacak

* Çifte vatandaşlık mümkün kılınacak

* 2030'a kadar ülkedeki arabaların en az 15 milyonunun elektrikli olması hedeflenecek

* Rusya ile yapıcı diyalog aranacak; farklı tehdit algıları dikkate alınarak Rusya'ya yönelik ortak Avrupa politikasına odaklanılacak. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Almanya koalisyon