Almanya'da kısıtlamalar uzatıldı, Merkel mutasyon uyarısı yaptı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüsü kısıtlamalarının 7 Mart’a uzatılması hakkında yaptığı açıklamada mutasyon uyarısında bulundu. Merkel, "Virüs mutasyonları nedeniyle üçüncü bir dalga tehlikesi söz konusu. Bu nedenle temasın kısıtlanması en önemli araç" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Başbakanı Angela Merkel hükümetin Almanya’da korona kısıtlamalarının 7 Mart’a kadar uzatma kararı konusunda Federal Meclis’te hükümet açıklaması yaptı. Kısıtlamaların uzatılmasını savunan Merkel eyalet başbakanları ile dün yapılan toplantıda alınan kararları "gerekli" ve "ölçülü" diye nitelendirdi. Merkel, "Siyasetçiler önlemleri gerekli olduğundan bir gün bile fazla uygulamamak ve gerekçeler ortadan kalktığında da kaldırmakla yükümlüdür" dedi.

Almanya’nın çelişkili bir durum içinde bulunduğunu söyleyen Başbakan, "Virüse yakalananların sayısı düşüyor, gidişatın tersine çevrilmesi başarılı oldu ama buna rağmen virüs mutasyonları nedeniyle üçüncü bir dalga tehlikesi söz konusu. Bu nedenle temasın kısıtlanması en önemli araç" dedi. "Bizi adım adım yeniden açılmaya ve özgürlüklere izin verilmesine götürecek sayılara çok da uzak değiliz" diyen Merkel, "Bütün çabalar ve kısıtlamaların yeniden 7 Mart’a kadar sürdürülmesine değer" dedi.

'BAŞTA AZ ETKİLENDİK, SONRA YETERİNCE DİKKAT ETMEDİK'

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre geçen yıl ilkbahardaki ilk korona virüsü dalgasından Almanya’nın diğer ülkelere kıyasla daha az etkilendiğini söyleyen Merkel, "Ve sonrasında yeterince dikkatli ve hızlı davranmadık" dedi. Merkel Almanya’nın zamanında ve yeterince somut bir biçimde kamusal yaşamı kısıtlamadığını belirterek siyasetçilerin artan vaka sayıları ışığında gerekli önlemleri alma konusunda başarısız olduğunu ifade etti. Başbakan vaka sayılarının birden bire patlama yaşamasının da geç alınmış kararın bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

'MUTASYON ÇOK GERÇEK BİR TEHLİKE'

Korona virüsünün yeni mutasyonları konusunda da uyarıda bulunan Merkel, vaka sayıları azalmasına ve aşılamanın hali hazırda devam etmesine rağmen herkesin "çok dikkatli" olması gerektiğini belirtti. Başbakan mutasyonların orjinal virüsün yerini almasının an meselesi olduğunu kaydererek bu durumu, "Çok gerçek bir tehlike" diye nitelendirdi. Konuşmasında korona virüsünden ölenleri de anan Merkel, "Ölenler 60 binden fazla. Ölenler koruyamadığımız annelerimiz, babalarımız, çocuklarımız, akrabalarımız, arkadaşlarımız" dedi. Hükümetin yaz sonuna kadar herkese aşı olanağı sunmayı hedeflediğini de belirten Merkel, "Şu an zor bir süreçte olsak ve birçok insan artık daha uzun süre dayanamayacağı duygusuna sahip olsa da şunu söylemek istiyorum: ‚Salgının bu yılında böylesine zorlu bir yolda büyük bir ilerleme katettik" diye konuştu.

 

ÖNLEMLER 7 MART’A KADAR UZATILDI 

 Almanya’da Başbakan Merkel ve eyalet başbakanlarının dün yaptığı toplantıda hali hazırdaki kısıtlama önlemlerinin 7 Mart’a katar uzatılması kararlaştırıldı. Okul ve yuvaların açılması konusunda her eyalet kendisi karar verecek. Kuaförler ise hijyen kurallarına uymak şartışla 1 Mart’tan itibaren müşterilerine kapılarını açabilecek. Almanya'da koronavirüs vakalarının yüksek seyretmesi üzerine 16 Aralık 2020’de temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm dükkanların kapatılması kararlaştırılmıştı. Okullar ve kreşler de kapatılmış, çalışanların evden çalışması tavsiye edilmiş ve sosyal temas sınırlandırılmıştı. (DW Türkçe)