Almanya'da hükümet 93,5 milyon euro harcayarak devlet memurlarına 40 bin bilgisayar aldı

Almanya hükümeti, korona virüsü pandemisinde devlet memurlarının evlerinden çalışabilmeleri için 40 binden fazla bilgisayar satın aldı. Federal hükümet, mart-eylül arasında desktop, dizüstü bilgisayar ve tabletler için 93,5 milyon euro harcama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) oluşan koalisyon hükümeti, bünyesinde görevli personelin pandemi döneminde evlerinden çalışabilmeleri için 40 bin 728 bilgisayar satın aldı. Hür Demokrat Parti'nin (FDP) konuyla ilgili soru önergesini cevaplayan federal hükümet, mart-eylül arasında gercekleşen satın alımlarda desktop, dizüstü bilgisayar ve tabletler için 93,5 milyon euro harcamada bulunulduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili soru önergesini yönelten Hür Demokrat Parti'li milletvekili Katharina Willkomm,  hükümetin çok kısa zaman diliminde evden çalışmayı mümkün kılacak  bu adımını olumlu bulduğunu belirtirken, okullardaki dijitalleşme sürecinin ise yavaş ilerlediği eleştirisinde bulundu.

'EVDEN ÇALIŞMA HAK OLSUN' TASARISI

Öte yandan evden çalışmanın Covid-19 pandemisi döneminde yaygınlaşması üzerine Federal Çalışma Bakanı, Sosyal Demokrat Parti üyesi Hubertus Heil, evden çalışmanın yasal düzenlemeyle güvence altına alınan bir hak olması için harekete geçti. Deustche Welle Türkçe'nin aktardığına göre Bakan Heil, tam zamanlı çalışan herkesin görevin uygun olması ve işletme sebepli engeller bulunmaması halinde, senede 24 iş günü evden çalışabilmesini  öngören bir yasal düzenleme taslağı hazırladı.

İŞVEREN BİRLİKLERİ TASARIYA KARŞI

Heil'in bu planına en sert eleştiri işveren birlikleri ile federal hükümette bulunan büyük koalisyonun küçük ortağından geldi. Pandemiyle birlikte evden çalışmanın zaten var olan bir uygulama olduğunun görüldüğünü savunan CSU Genel Sekreteri Markus Blume, evden çalışmanın hak olması üzerinde değil, yaygınlaştırılması konusuna odaklanılması gerektiğini savundu.

Heil'in önerisine başbakanlık dairesinin de sıcak bakmadığı bildiriliyor. Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, çarşamba günkü basın toplantısında müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Detay vermekten ise kaçındı.

Almanya'da yapılan araştırmalar, Homeoffice tipi çalışmanın  pandeminin ilk döneminde üçte bir oranında  arttığını ortaya koydu. Bu dönemde evden çalışanlarının yarısının ise ilk kez böyle bir tecrübe edindiği açıklandı. Araştırmalara katılanların büyük bir kesimi pandeminden sonra da zaman zaman evden çalışmayı istediğini dile getiriyor. (DW Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR