Almanya'da hükümet 1 milyar euro ders yardımı yapacak

Almanya Eğitim Bakanı Anja Karliczek, pandemi nedeniyle yapılamayan dersler yüzünden geri kalan çocuklar için 1 milyar euro ders yardımı yapılacağını açıkladı. Karliczek, 2020/2021 ders yılı sonunda çocukların temel bölümlerdeki eğitim seviyesini ölçmeye yönelik testler yapılacağını da söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Federal Eğitim Bakanı, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Anja Karliczek, pandemi nedeniyle yapılamayan dersler yüzünden geri kalan çocuklar için 1 milyar euro ders yardımı sağlanacağını açıkladı. Federal Eğitim Bakanı Karliczek, 2020/2021 ders yılı sonunda bütün eyaletlerde çocukların temel bölümlerdeki eğitim seviyesini ölçmeye yönelik testler yapılacağını söyledi. Funke Medya Grubu'na konuşan bakan, çocukların yüzde 20 ila 25'nin büyük ihtimalle çok, hatta dramatik biçimde çok geri kaldığını tahmin ettiklerini belirtti.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, çocuklara temel bölümlerde oluşan açıklarının giderilmesi için yapılması gerekli yardım miktarının 1 milyar euro olduğunu söyleyen Bakan Karliczek, "En geç önümüzdeki öğretim yılında (2021/2022) Almanca, matematik ve muhtemelen de ilk yabancı dilde çocuklara destek verecek programların hayata geçirilmesi gerecek" diye devam etti.

Federal Eğitim Bakanı Karliczek'e göre, her şeyden önce destek verilmesi gereken hedef kitle orta öğretimden okul değiştirerek liseye gidecek veya orta öğretimden meslek eğitimine geçecek çocuklar olacak. Bakan, pandemi nedeniyle oluşan açığın tam kestirilebilmesi için öğretim yılı sonunda yapılacak tespit çalışmalarının belirleyici olacağını aktardı. Karliczek, açığı oluşan çocuklara destek verecek alt yapı için de, eğitim konusunda sorumlu olan eyaletlerin mevcut potansiyelinin kullanılabileceğini belirtti. Bakana göre, çocukları yeniden temel derslerde güçlendirmek için öğretmenlik eğitimi alan üniversite öğrencilerinden, emekli eğitmenlerden, eğitim alanında faaliyet gösteren vakıflardan ve özel dershanelerden faydalanabileceğini kaydetti. (DW Türkçe)