Almanya'da 'Çin ve Rus aşısı kullanalım' önerisi

Aşı sıkıntısı yaşanan Almanya'da Çin ve Rus aşılarının kullanılması gündemde. Bavyera ve Brandenburg eyaletlerinin başbakanları, Avrupa'da onay almaları halinde korona virüsü salgınında bu aşıların da devreye sokulmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsüne karşı aşı sıkıntısı yaşayan Almanya'da, Çin ve Rus aşılarının da kullanılması önerildi. Bavyera eyaletinin başbakanı Markus Söder Almanya'da Rus aşısı Sputnik V ile Çin'de üretilen aşıların da kullanılmasının değerlendirilmesini istedi. Ülkenin 16 eyaletinin liderlerinin bugün yapılacak ulusal bir aşı zirvesinde toplanması öncesi Frankfurter Allgemeine Sonntagszeiting gazetesine konuşan Söder, Avrupalı ilaç kurumlarının onay vermesi halinde bu aşıların da ülkede kullanıma sunulması çağrısında bulundu.

'GÜVENİLİR VE ETKİLİYSE, KULLANILMALI'

Benzer bir öneri, Brandenburg eyaletinin başbakanı Dietmar Woidke'den de geldi. Woidke, Almanya'da başka ülkelerden aşıların da değerlendirilmesi görüşüne katıldığını açıkladı. Devlet televizyonu ARD'ye konuşan Woidke, bu aşıların önce onay sürecinden geçmesi gerekeceğini belirterek, "Belki bu, BioNTech ve diğer aşılarda olduğu kadar hızlı yapılabilir" dedi. Woidke, "Eğer tedarik sıkıntısı yoksa, bu aşıları değerlendirmenin şart ve mümkün olduğunu düşünüyorum. Eğer bu aşılar güvenliyse ve işe yarıyorsa, o zaman kullanılmalılar" diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI SPAHN DA YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da, AB kurumlarından onay almaları halinde Rus ve Çin aşılarının kullanımına açık olduğunu söylemişti. Spahn, bu aşıların pandemiye son vermekte işe yarayabileceğini belirtmişti.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da aşılama kampanyasındaki yavaş ilerleme nedeniyle hükümet eleştiriliyor. AstraZeneca, Pfizer ve Moderna firmalarının Avrupa'ya aşı tedarikini azaltması tepki çekmiş durumda. Almanya özelinde, İngiltere, İsrail ve ABD'de çok daha hızlı ilerleyen aşılama kampanyalarıyla karşılaştırmalar yapılıyor. (DIŞ HABERLER)