Almanya'da bira satışı 27 yılın en düşük seviyesinde

Almanya’da korona virüsü salgını nedeniyle bira satışlarında rekor düşüş yaşandı. Bira satışları, konser ve etkinliklerin iptal edilmesinin de etkisiyle 27 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, ülkede bira satışları 2020'de rekor düşüş kaydetti. Bira imalathaneleri ve toptancıları geçtiğimiz sene toplamda 8 milyar 700 milyon litre bira piyasaya sürdü. Bu sayının, kayıtların tutulmaya başlandığı 1993'ten beri en düşük seviye olduğu açıklandı. Buna göre bir önceki yıla oranla, 2020'de piyasaya yüzde 5,5 daha az bira arz edildi.

Alman Bira İmalatçıları Birliği Başkanı Holger Eichele, "Alman biracılığının durumu dramatik; savaş sonrası dönemde eşi benzeri olmayan bir halde" diye konuştu. Eichele biracılıkta yaşanan ekonomik krizin istatistiklere yansıyandan da derin olduğunu söyledi. 

KONSER VE FESTİVAL YASAĞI ROL OYNADI

Alman Bira İmalatçıları Birliği'nin yaptığı ankete göre 2020 yılında imalatçılar ortalama yüzde 23'lük ciro düşüşü kaydetti. Kurumdan yapılan açıklamada, "Gastronominin aylara yayılacak şekilde kapanması, (konser, festival vb.) etkinliklerin yasaklanması ve önemli dış pazarların çökmesi biracılığı ağır bir biçimde vurdu" denildi.

BAZI İŞLETMELELR YÜZDE 70'E VARAN CİRO KAYBI YAŞADI

Kapanmalar ve bunun sonucunda fıçı bira piyasasının çöküşüyle bira imalatçılarının ekonomik tabanını kaybettiği kaydedildi. Birlikten yapılan açıklamada, "Bir bira imalathanesinin gastronomi ve etkinlik şirketleriyle ticari faaliyeti ne kadar çoksa mali kayıpları da o derecede yüksek oldu" denildi. Biralarını gastronomi alanında değil piyasada satan şirketlerin ise krizden daha iyi çıktığı belirtilen açıklamada bazı işletmelerin kimi durumlarda yüzde 70'e varan ağır ciro kayıpları yaşadığı ve iflasa sürüklendiği belirtildi.

Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Almanya'da üretilen biranın yüzde 82,6'sı iç pazara sunuluyor. Burada satışların yüzde 5,5 oranında azalarak 7 milyar 200 milyon litreye düştüğü belirtiliyor. İhracat ve imalathane çalışanları için üretilen vergiden muaf biranın miktarı ise yaklaşık bir buçuk milyar litre. Buradaki düşüş ise yüzde 6 olarak ifade edildi. (DW Türkçe)