Almanya, Türkiye'yi 'yüksek riskli' bölgeler listesinden çıkardı

Almanya, Covid-19 salgınında Türkiye'nin risk seviyesini düşürdü. Türkiye'nin 'riskli bölgeler' listesine dahil edilmesiyle, negatif test sonucu şartıyla karantina zorunluluğu kaldırıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'nın, Türkiye'yi 6 Haziran’dan itibaren korona virüsü salgınında 'yüksek riskli' bölgeler listesinden çıkarıp 'riskli bölgeler' grubuna dahil etmesiyle, Türkiye'den Almanya'ya giden kişilerin Covid-19 negatif test sonucunu ibraz etmeleri durumunda karantinaya girmesi gerekmeyecek. 'Yüksek riskli' bölgeler listesinden Türkiye'nin yanı sıra Litvanya ve İsveç de çıkarılarak 'riskli' bölgeler listesine konuldu. Çek Cumhuriyeti, Vatikan, İtalya ise tamamen 'risk' bölgeleri listesinden çıkarıldı.

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasında ülkeye 'girişte karantina zorunluğu' bölümündeki açıklamada, kişinin Almanya'ya girmeden önce risk bölgesinde bulunması durumunda ülkeye girdikten sonra kendisini 10 gün izolasyona alması gerektiği, virüs mutasyon bölgesinden gelenler için karantina süresinin 14 gün olduğu belirtildi.

Açıklamada, 'risk bölgesinde' bulunanların, Covid-19 negatif test sonucunu, aşı olma sürecinin tamamlandığını veya hastalığı geçirip iyileştiğini gösteren bir belgeyi https://einreiseanmeldung.de adlı internet sayfasından iletilmeleri durumunda karantina uygulamasının sonlandırılabileceği ifade edildi.

Bu kanıtlardan birinin ülkeye girişten önce söz konusu internet sayfasından iletilmesi durumunda kişinin Almanya'da karantinaya girmesinin gerekmediği ifade edilen açılamada, 'yüksek riskli' bölgelerden gelenlerin, ülkeye girişten beş gün sonra negatif test sonucunu ibraz etmeleri durumunda karantina uygulamasına son verebilecekleri aktarıldı. 

Açıklamada ayrıca, riskli bölgeler için söz konusu testin ülkeye girişten önceki 72 saat (PCR testlerde) içerisinde yapılmış ve bu test sonucunun Almanca, İngilizce, İtalyanca veya İspanyolca olması gerektiği kaydedildi. Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI), Sağlık, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarıyla hazırladığı riskli bölgeler listesini güncelleyerek Türkiye’yi Covid-19 salgınında 'yüksek riskli' bölgeler listesinden çıkarmıştı. (AA)

​​