Almanya: Türkiye'ye AB yaptırımları yeniden gündeme gelebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'tan Doğu Akdeniz açıklaması: Türkiye provokasyonlara devam ederse, aralıktaki AB zirvesinde yaptırımlar yeniden ele alınabilir.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile AB üyesi Yunanistan arasında yaşanan gerilimde Ankara'ya yaptırım seçeneğinin gündemde olduğunu söyledi. Maas, "Eğer Türkiye provokasyonlara devam ederse, aralık ayındaki AB zirvesinde yaptırımların yeniden ele alınmasını bekliyorum" dedi.

Maas, AB liderlerinin aralık ayındaki toplantıda, Doğu Akdeniz'in tartışmalı bölgesinde gerçekleştirilen hidrokarbon arama çalışmaları nedeniyle Ankara'ya yönelik olası yaptırımların gündemde olduğunu söyledi.

'KIBRIS ZİYARETİ GİBİ PROVOKASYONLAR DEVAM ETTİKÇE...'

"Maalesef, her seferinde yeni provokasyonlar oluyor, yani bu Türkiye'ye bağlı" diyen Maas, "Aralık ayına kadar Türkiye'den bazı olumlu sinyaller gelmedikçe, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti gibi provokasyonlar devam ettikçe, Aralık ayında AB liderlerinin zirvesinde çetin bir tartışma yaşanacak" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)