Almanya, Polonya ve İsveç'ten Rus diplomatlara sınır dışı kararı

Rusya’nın Almanya, Polonya ve İsveç'ten diplomatları sınır dışı etmesinin ardından Almanya, Polonya ve İsveç de birer Rus diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti. Kararın, koordinasyon içinde alındığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya, Polonya ve İsveç, Rusya’nın bu ülkelerin Aleksey Navalni'ye destek amaçlı düzenlenen protestolara katılan diplomatlarını sınır dışı etme kararına yanıt olarak birer Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldılar. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin dokuzuncu maddesine uygun olarak Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği çalışanının ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiği belirtildi. Bu adımın, Rusya’nın Almanya dahil üç Avrupa ülkesinin diplomatlarını sınır dışı etme kararına yanıt olduğu ifade edildi.

'KABUL EDİLEMEZ KARARA NET BİR YANIT'

Moskova’nın Alman diplomatı sınır dışı etmesinin tamamen haksız bir karar olduğunu belirten Almanya Dışişleri Bakanlığı, Alman diplomatın, olay yerinde meşru araçlarla bilgi toplayarak Viyana Sözleşmesi’nde öngörüldüğü gibi kendi görevini yerine getirdiğini savundu. Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da Kremlin'in 'sebepsiz bir yere' bir diplomatını sınır dışı etmesine karşılık olarak Rusya’nın Poznan Başkonsolosluğu’nun bir çalışanını ‘istenmeyen kişi’ ilan etme kararının alındığı ifade edildi. Kararın Almanya ve İsveç ile koordinasyon içinde verildiği belirtildi.

Sputnik'in aktardığına göre, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya Büyükelçisine, Rusya Büyükelçiliği çalışanından İsveç’ten ayrılması istendiğini bildirdik. Bu, İsveç diplomatı sınır dışı etme yönündeki kabul edilemez karara net bir yanıt” diye yazdı.

'ASILSIZ VE DOSTÇA OLMAYAN ADIMLAR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Polonya, Almanya ve İsveç’in Rus diplomatları sınır dışı etme kararlarının asılsız ve dostça olmayan adımlar olduğunu belirterek, “Bu adımlar, Batı’nın ülkemize karşı yürüttüğü ve iç işlerimize müdahale olarak nitelendirdiğimiz eylemler zincirinin devamı” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)