Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Erdoğan'ın Macron'a saldırıları yeni bir 'dip nokta'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilim, Almanya siyasetinin de gündeminde. Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerini "Kesinlikle ve hiçbir şekilde kabul edilemez küçük düşürücü ifadeler" diye niteledi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise 'Erdoğan'ın Macron'a yönelik saldırılarının yeni bir dip noktaya işaret ettiği' yorumu yaptı. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilim Almanya'nın tepkisini çekti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas 'Macron'un zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğu' yönündeki sözlerinden ötürü Erdoğan'ı kınarken, Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert'ten de tepki geldi.

'ARKA PLANINDA İSLAMCI BİR FANATİĞİN İŞLEDİĞİ CİNAYET VAR'

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Seibert bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın Macron hakkındaki açıklamalarını "Bunlar kesinlikle ve hiçbir şekilde kabul edilemez küçük düşürücü ifadeler" diye değerlendirdi. Seibert, "bunun özellikle de arka planında İslamcı bir fanatik tarafından işlenen cinayetin bulunması sebebiyle kabul edilemez olduğunu" ifade etti.

'CAMİ BASKINI HUKUKİ'

Seibert, Erdoğan'ın Berlin'deki Mevlana Camii'ye yapılan polis baskınına ilişkin eleştirilerine de yanıt verdi. Polisin yasalar ve hukuk çerçevesinde işini yaptığını söyleyen Seibert, "Almanya'da inancını barışçıl şekilde yaşayanlar, anayasal koruma altındadır" şeklinde konuştu.

MAAS: YENİ BİR DİP NOKTA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Erdoğan'ı, 'Macron'un zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğu' yönündeki sözlerinden ötürü kınadı. Maas, 'Erdoğan'ın Macron'a yönelik saldırılarının yeni bir dip noktaya işaret ettiği' yorumu yaptı. 

Maas Berlin'de yaptığı açıklamada, Almanya'nın radikal İslamcılarla mücadelede Fransa ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre Maas, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını "büyük bir anlayışla karşıladığını" söyledi.

'BİZ BUNU KABUL ETMEYECEĞİZ'

Alman bakan, 'İslamcı terörle mücadelenin ırkçılık ve İslamofobi ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini' belirterek, bunu yapan herkesin "sorumsuz" olduğunu ve "toplumu bölmek isteyenlerin amacına hizmet ettiğini" ifade etti. Maas, "Biz bunu kabul etmeyeceğiz" dedi.

ERDOĞAN MACRON HAKKINDA NE DEDİ?

Erdoğan cumartesi günü Avrupa'da artan İslam düşmanlığının endişe verici işaretleri ile karşı karşıya kalındığını dile getirmiş ve buna Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty cinayetinin ardından Cumhurbaşkanı Macron'un radikal İslam'a karşı açtığı savaşı örnek göstermişti. Erdoğan konuşmasında, "Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol" ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamalar üzerine Fransa Ankara Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmıştı.

Erdoğan, partisinin Malatya 7.Olağan İl Kongresi’nde dün yaptığı konuşmada Macron hakkındaki tepki çeken sözlerini yineledi. Erdoğan, "Şu an Fransa’nın başındaki zat şaşırmış yatıp kalkıp Erdoğan’la uğraşıyor. Sen önce kendine bak. Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım" dedi.

TARTIŞMA NEREDEN ÇIKTI?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, derste düşünce özgürlüğü konusu işlenirken Muhammed Peygamber karikatürlerini kullanması sonrası radikal İslamcı olduğu tahmin edilen bir saldırgan tarafından başı kesilerek öldürülen öğretmen Samule Paty'yi anma töreninde "Karikatürlerden ve çizimden vazgeçmeyeceğiz" demişti. Ayrıca Fransa'da cinayet sonrası İslamcı çevrelere yönelik polis baskınları artırılmıştı. (Deustche Welle Türkçe)