Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, CHP, HDP ve İYİ Parti ile görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke başkanlığındaki heyet, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştü.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İYİ Parti Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir araya geldi. Ankara’da bulunan bir otelde gerçekleşen görüşmeye CHP heyeti adına Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre katıldı.

‘CHP’NİN VE ALTILI MASANIN GÖRÜŞLERİ PAYLAŞILDI’

Görüşmeye ilişkin CHP'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

“Görüşmede, Türkiye'nin seçime doğru gitmekte olduğu önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerimiz Sayın Bakana aktarılmış, bu çerçevede CHP'nin ve 6'lı masanın görüşleri, Sayın Bakan ile paylaşılmıştır. Ayrıca, Avrupa'da ve bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında taraflar arasında dış politika ve güvenlik konularına ilişkin karşılıklı görüş değişiminde bulunulmuştur."

HDP İLE GÖRÜŞMEDE 'KAPATMA DAVASI' GÜNDEMİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da Almanya Dışişleri Bakan Annalena Baerbock ile bir araya geldi. Ankara’da gerçekleşen görüşmeye Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Feleknas Uca ve Muş Milletvekili Şevin Coşkun katıldı. Görüşmede Baerbock’a Alman Parlamentosu’nun siyasi parti temsilcileri eşlik etti.

Yaklaşık 35 dakika süren görüşmede, HDP’ye yönelik kapatma davası, Kobanê Davası, tutuklu siyasiler başta olmak üzere ‎Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik askeri ‎operasyon ihtimaline dair görüş alışverişinde bulunuldu.

'İYİ PARTİ'DEN BENZER TEMASLARI SÜRDÜRME MUTABAKATI'

Uluslararası Politikalar Başkanı ve Bursa Milletvekili Sayın Ahmet Erozan, NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi ve Erzurum Milletvekili Sayın Naci Cinisli, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Sayın Hakan Sıdalı’dan oluşan İYİ Partili heyet de Almanya Dışişleri Bakan Annalena Baerbock ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede ulusal ve uluslararası gündem değerlendirildi. Her iki taraf görüşmenin gerçekleştirilmiş olmasından duydukları memnuniyeti ifade ederken ileride benzer ikili temasların parlamenterler düzeyinde de sürdürülmesi konusunda mutabık kaldılar.