Alman Dışişleri: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılmalı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, İnsan Hakları Eylem Planı'yla ilgili değerlendirmesinde, 'Türkiye'de insan hakları durumunun iyileşmesinde AİHM kararlarının derhal ve eksiksiz şekilde uygulanmasının ölçü olarak alınacağını' vurguladı. Bakanlık, Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş'ın dosyalarına işaret etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye iş insanı Osman Kavala ile HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'yla ilgili olarak Almanya Dışişleri'nden yapılan değerlendirmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararların "derhal ve noksansız" biçimde yerine getirilmesi gerektiğine işaret edildi; 'AİHM kararlarının yerine getirilmesi üzerinden bakıldığında da özellikle Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş'ın ivedilikle serbest bırakılması gerektiği' uyarısı yapıldı.

'GAZETECİ VE MUHALİFLERE TERÖR SUÇLAMASI ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARDA'

DW Türkçe'den Elmas Topçu'nun haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Eylem Planı'na ilişkin değerlendirmesinde, 'özellikle medya mensuplarının, muhaliflerin ve sivil toplum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kişi ve gruplara yönelik davalarda, yöneltilen suçlamaların terörle mücadele yasasındakilere dayandırılmasının son yıllarda çok endişe verici boyuta ulaştığına' dikkat çekti.

'BAZ ALINACAK ÖLÇÜT, TAAHHÜT EDİLEN ULUSLARARASI STANDARTLAR'

İnsan haklarının iyileşmesinde düşünce özgürlüğü ile hızlı ve adil yargılamanın büyük rol oynadığını vurgulayan Bakanlık, sunulan İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde öngörülen yıllık raporların yerine getirilmesi halinde, planın Türkiye'deki insan haklarının durumunda iyileşme sağlamaya katkıda bulunabileceğini vurguladı ancak Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri bulunduğuna da dikkat çekti. Alman Dışişleri, bu noktada baz alınacak ölçütün Türkiye'nin hem Avrupa Birliği aday ülkesi hem de Avrupa Konseyi üyesi olması sebebiyle yerine getirmeyi taahhüt ettiği uluslararası standartlar olacağının altını çizdi. 

'AİHM KARARLARI İÇİN ALMANYA ÖZELLİKLE ÇALIŞACAK'

Almanya'nın halen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı'nı yürüttüğü, AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını izleyen ve halihazırda Macaristan'ın dönem başkanlığında olan Bakanlar Komitesi'nin sorumlu komisyonunun 9-11 Mart tarihlerinde yapacağı oturumda, Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulama yükümlülüğünü yerine getirmesi için Almanya'nın özellikle çalışacağı da belirtildi. (DW Türkçe)