Ali Koç'tan MHK'ye tepki: Rezilliğin ortaya döküldüğü yerdeyiz

MHK'nin 13 hakemle ilgili verdiği karara tepki gösteren Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Rezilliğin ortaya döküldüğü yerdeyiz. Garip ilişkiler ağı saklanamaz hale geldi" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, gündemdeki konularla ilgili Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda basın toplantısı düzenledi. MHK'nın 8 Mart'ta 13 hakeme sezonun kalanında maç verilmeyeceğini açıklamasını eleştiren Koç, MHK Başkanı'na tepki göstererek, "TFF yetkilisinin elinde oyuncak olan futbolda kaosa, kargaşaya, rezilliğin ortaya döküldüğü yerdeyiz. Garip ilişkiler ağı saklanamaz hale geldi" dedi.

Ali Koç'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ÜLKE FUTBOLUNU KARMAN ÇORMAN HALE GETİRDİ: Trabzon maçında yapılan garip atama. Neden endişe duyduğumuzu size anlatacağımızı söylemiştik. Başka gelişmeler de oldu. 8 Mart Salı günü TFF'nin aldığı karar... Bence tüm ülke futbolunu karman çorman hale getirdi. Endişede ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Hazırlanırken zorluk çektim. O kadar çok malzeme var ki... Günlük hayatta takip etmediğimiz, o kadar çok malzeme var ki... Hangilerini paylaşacağıma hala karar vermiş değilim.

KARGAŞA, KAOS, GÜVENSİZLİK VAR: Türkiye'deki genel tabloya bakalım. Futbol milyonlarca taraftarı, kulüpleri, sponsorları, medyayı kapsayan toplumsal gündeme yön verebilen en büyük endüstrilerden biridir. Kısacası her haneye girebilen konumdadır. Kargaşa var, kaos var, adaletsizlik var, güvensizlik var, yoğun dedikodu ve yoğun lobilerle bağdaşlaşmış durumda, futbol kalitesi ve marka değerinin her gün erozyona uğrayan, finansal olarak çökmüş, yeni nesle ulaşmakta zorluk çeken bir konuma el birliğiyle getirdik. Her sene daha kötü, üzerine koyarak giden, toparlanmayı kenara bırakın istikrarlı geriye saran sistem içerisindeyiz. Biraz olsun güvenle, liyakatle, adil rekabetin norm haline gelen adil şekilde yönetilse topluma zararı olan değil faydası olan değerdir. Ne yazık ki futbolumuz sporun temel ruhu olan birleştiricilikten çok uzaktır.

BİZİM GİBİ DÜŞÜNENLER GALİP GELECEK: Fenerbahçe yıllardır bu sistemin en büyük mağdurlarındandır. Fenerbahçe yıllardır buna tepkisini göstermektedir. Mücadelemizde bir gram şaşma olmamıştır. Bazı tepkilerimiz naif, romantik gelse de göreceksiniz er ya da geç bizim gibi düşünenlerin düşünceleri galip gelecektir. Bugün itibarıyla paydaşların bizlerle aynı konuma gelmesi bir nebze de olsa gelecek için umut vericidir. Statüko devam ettiği sürece sistem baş aşağı gitmeye devam edecektir.

TFF SORUŞTURMADI: Gelelim Fenerbahçe'nin yaşadıklarına... Kulübümüz istikrarlı olarak bu sistemin hedefinde, şampiyonluk yarışında darbe aldı. En yakın örneği geçen sezon... Hakem hataları bile demekten imtina ediyorum, hakem faciaları ile 12 ila 15 puanımız alenen gasp edildi. Bunlar bana göre değil; açık, net, sarih pozisyonlardan bahsediyorum. Gri pozisyonlara girersek daha da yükseliyor. O dönemde hatırlarsınız bir hakem, defalarca şunu söyledi: "Fenerbahçe'ye karşı tutum var, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacaklar" dedi. Bu kafasından hayal ettiği bir şey de olabilir, gerçek de olabilir. Nasıl olursa olsun TFF'den bu iddialara dair hiçbir şekilde soruşturma olmadı.

Niye bunları söylüyorum? TFF'nin Fenerbahçe'ye karşı yaklaşımını, niyetini ifade edebilmek için. Adeta 3 maymunu oynadılar. Fenerbahçe nefreti, TFF'ye öyle işlemiş ki Fenerbahçe bir açıklama yaptığında mürekkebi kurumadan tehdit etme cüretinde bulundular. Başka kulüplerin TFF'nin içinden geçen açıklamalarına dostlar alışverişte görsün diye cevaplıyorlar. Savcıları göreve çağırmışlar. Yüreğiniz varsa savcılara başvurun. Neye istinaden savcıları göreve çağırıyorsunuz?

HAKEM ATAMASINDA MÜDAHALE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ: Fenerbahçe - Trabzonspor maçının hakemi Zorbay Küçük'tü. Dikkatle dinlemenizi rica ediyorum. Hakem atamalarıyla hiçbir müdahalede bulunmamış bir kulüp olarak konuşacağım. Er ya da geç iyi olanlar kazanacak. Hakem ataması hafta içi yapıldı biliyorsunuz. 6 maç bir saatte, diğer 4 maç gece yarısına yakın açıklandı. 4 büyüklerin arasındaki maçlar her zaman önemlidir. Fenerbahçe - Trabzonspor maçının tarihi 16 Şubat'ta açıklandı. 3 Mart 23.55'te hakem açıklandı. Aynı gece hepinizin bildiği gibi Zorbay Küçük, Alanyaspor - Gaziantep maçını yönetti. Uzatmalara gitti, 11 sularında maç bitti. TFF daha sonra tebligatını yaptı. İşini doğru yapan, becerikli yapan bir anlayışla bu atama yapılsaydı konuların böyle olması söz konusu bile değildi. O yüzden bir müdahale olduğunu düşünüyoruz.

MAÇ İÇİN DÜŞÜNÜLEN HAKEM ZORBAY KÜÇÜK DEĞİLDİ: Umarım müdahale vardır yoksa son derece amatör bir yaklaşım vardır. Biz açıklama yapmak zorunda kaldık. Zorbay Küçük'ün gece yarısı apar topar bu maça atanmasının ardında ne vardır? Belki sosyal medyaya, basına taşınmadı ama bazı başkanlara göre TFF benimle iletişime geçmiş, Zorbay Küçük'ü sormuş atama öncesinde. Federasyondan kimsenin benimle böyle bir görüşme yapmaya yüreği yetmez. Bu açıklama bize göre son dakika yapılan bir değişikliktir. Büyük ihtimalle düşünülen hakem Zorbay Küçük değildi. Bu maça atanacak hakeme genelde maç verilmez, verilirse de zorluğu düşük maç verilir. Gereken hazırlıkları yapması için bu yapılır. Söz konusu hakem Zorbay Küçük ise bunlar daha da önemlidir. Bu hakem en çok sakatlanan hakemlerden biridir, bir kez 1 yıl, bir kez de 6 ay sakatlıklar nedeniyle sahadan uzak kalmıştır. Birçok kez üslubu nedeniyle şikayetler olmuştur. Dinlenmeye en çok ihtiyaç duyan hakemlerden biridir. Perşembe günü Alanya, maç 11'de bitiyor. O gece Alanya'da kalıyor, ertesi gün Adana'ya geçip daha sonra İstanbul'a geliyor. Dinlenmesi için 72 saatten kısa süre var. Hakem olarak atamayı duyuyorsunuz, bu maçta hakem ben değildim, sonradan atama değişti diye düşünürsünüz. İlk defa hayatında 4 büyüklerin kendi arasındaki maçı yöneteceksiniz... İlk kez bu hakem 3'lüsü beraber maç yönetmiştir.

LİYAKATSİZLİK Mİ GÜÇ ZEHİRLENMESİ Mİ: Keşke gözlemci maç raporu yazmasaydı, çünkü maçtan 20 dakika sonra atama oluyorsa o raporun hiçbir önemi yoktur. MHK'nin ne kadar amatörce, kör göze parmak hatalarla yönetildiğini anlatmak istiyorum. Bu gerçekten liyakatsizlikten mi yoksa güç zehirlenmesinden mi? Son 4 ayda yaşanan kara tablo belki de hiç yaşanmamıştır. Hakemlerden en dertli kulüp olarak gerekince sahip çıkmayı da biliriz. Hakemlerin şu anki psikolojisi ligin tamamlanması için de büyük risktir.

BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ DİYE SORMADAN EDEMİYORUM: Maç, ilk maçın özetiydi. 1-0 öndeydik, maçın hakimiydik, son derece garip bir kırmızı kartla maçtan koptuk. Bu maçta da berabereyken, bana göre açık ara maçın hakimiyken, kırmızı kart çıktı. Oyuncuları tebrik ediyorum. İnsan ister istemez bugüne kadar neredeydiniz diye de sormadan edemiyor. VAR hakemi Mete Kalkavan çağırıyor. Aynı Mete Kalkavan, geçen hafta Kasımpaşa maçında çağırmıyor. Daha önce de Beşiktaş maçında çağırmıyor.

ZORBAY KÜÇÜK'E MAÇ VERİLDİ, GÖZLEMCİ LİSTE DIŞI KALDI: Başka bir konu gözlemci... Sayın Ahmet İbanoğlu... 2 gün sonra liste dışı kaldı. MHK Başkanı verdiği röportaja göre bu operasyon aylardır süren çalışmanın sonucu. Böyleyse gözlemciyi niye atadınız? Maçtan önce haberiniz yoksa bu 2 gün içinde ne oldu da hakem camiası tarafından güvenilirliği ile bilinen bu kişi liste dışı kaldı? Gözlemci tarafından zayıf not alan Zorbay Küçük'e maç verildi, gözlemci ise liste dışı kaldı. İrfan Can'a kırmızı kart verildi, malum kişi hariç herkes karar yanlış dedi. Minimum 2 maç ceza olması lazım kırmızı kart gördüğü için ama verilmedi. Ama Zorbay Küçük'e maç veriliyor.

REZİLLİĞİN ORTAYA DÖKÜLDÜĞÜ YERDEYİZ: Sezonun ne düşenlerinin ne de şampiyonunun önemsiz hale geldiği noktaya geldik. Oynanacak maçların kıymeti yerlerde diyelim. Sezon başından beri birkaç başkan ve TFF yetkilisinin elinde oyuncak olan futbolda kaosa, kargaşaya, rezilliğin ortaya döküldüğü yerdeyiz. Garip ilişkiler ağı saklanamaz hale geldi. Liyakatin yerine biatın talep edildiği, hakem performansı yerine kullanılışlığına bakıldığı, vasatlığın meşrulaştığı, ülkenin bir şehrinin tüm ülkeden büyük sayıldığı bir düzen içerisindeyiz. Bu kirli düzen MHK Başkanının dün yaptığı açıklamalarla tamamen deşifre olmuştur. En fazla sancı çeken Fenerbahçe'dir. En çok mücadele eden de Fenerbahçe'dir.

ZAMANLAMAYA TEPKİ VERDİK: Gelelim 8 Mart açıklamasına... Sezonun bitmesine 10 hafta kala tarihteki ilk uygulamayla ayıklanan hakemlere dair bir açıklama yapıldı. TFF ise MHK'nin tamamen kendilerinin belirlediği listeyi açıkladı. Fenerbahçe olarak derhal tepki verdik. İsimlerden ziyade yönetiliş şekli ve zamanlamaya tepki verdik. 1 kulüp yoktur ki hakemlerden şikayetçi olmasın. Bu sorunun ivedilikle çözülmesinde de hemfikiriz. Ancak yöntemlerde hemfikir değiliz. Tabii ki isimler değişecek. Her şeyin şekli ve zamanı vardır. 'Fenerbahçe birdenbire hakemlere sahip çıkıyor', basit fikrine ulaşmayın. Bizim istediklerimizden her geçen gün daha uzağa gidiyor sistem. Dolayısıyla bu hamle aylar süren çalışma da olsa niyetini sorgulamadan edemiyoruz. Çünkü bu reformu yapanlardan emin değiliz.

Fenerbahçe olarak en eldivensiz şekilde belirtmek isterim ki; kalıcı reformdan uzak, yeterli liyakatten uzak kişiler tarafından yapılanların istenen sonuca ulaşamayacağını düşünüyoruz. MHK Başkanı tarafından ifade edildiği gibi aylardır yapılan bir çalışma olduğunu düşünmüyoruz. Sayın Başkan diyor ki 'ben yaptım', ben de farklı düşünüyorum.

'SAKAL BIRAKMIŞSIN, HAYROLA': Bir online toplantı yapılıyor hakemlerle... MHK Başkanı, orada Fırat Aydınus'u bölüyor ekranda. 'Sakal bırakmışsın hayrola' diyor, o da 'vücudumu dinlendiriyorum' diyor. Trabzon - Malatya maçını yönetmiş, 5 hafta dinlendiriliyor. 'Neden' diyor MHK Başkanı. 'Ben de size soracaktım' diyor. MHK Başkanı da nedenin kendisi olmadığını söylüyor. O da gidip kimse ona beraber soralım diyor. 27 hakemin olduğu yerde bunun duyulmaması mümkün değil. Sadece bir örnek.

HAKEMLERİN TAHKİM'E GİTMEMESİ İÇİN İKNA SÜRECİ SÜRÜYOR: Halil Umut Meler ve Arda Kardeşler maçları kabul etmemiş. Hakemlerin cep telefonlarında bir sistem var. Maça atanınca link geliyor. Tıklıyorsunuz. Hakem yardımcılarının da isimleri var. Onların da onayını alıp onaylıyorsunuz. Sonra resmi şekilde açıklanıyor. Dün 14'te tebligat yapıldı. Cep telefonlarına gitti. 8'i onayladı, 2 hakem onaylamadı. O 2 hakem onaylamadığı için yardımcılara tebligat gitmedi. Manchester City - Sporting maçından dönüyorlardı. İkna etmeye çalıştılar, ikna edemediler. Bizim maçımıza Arda Kardeşler atanacaktı, 17.40'ta iki yeni hakem atandı. Fenerbahçe'ye Volkan Bayarslan, Başakşehir'e de geçen haftanın Zorbay Küçük'ü atandı. Hakemler Türkiye'ye varır varmaz Riva'ya çağrılıyorlar. İkna etmeye çalışıyorlar. Zaten başka hakem kalmadı. Hakemlerin Tahkim'e gitmemesi için de ikna süreci sürüyor.

BİZE HİÇ HABER VERİLMEDİ: Gözlemciler boşuna rapor hazırlamasınlar... O kadar az hakem kaldı ki onları atamak zorundalar. Demin dedim ya bu kişilerin bunları yapacak kapasitede olmadığını söyledim. İşte alın bakın. 'Aylardır çalışıyoruz' diyorlar, biz de 'inanmıyoruz' diyoruz. Kulüpler Birliği olarak bir ekip kuruldu. Süleyman Hurma bizi temsil ediyordu. Sorular soruldu, şikayetler alındı. Öncelik listesi yapıldı. Sonra bu komisyon, David Elleray tutuldu. Mart sonunda raporunu verecek. Daha önce Belçika'da yapıldı. 63 öneri yaptı, 63'ü de yapıldı. Bize de sunacak. Bu çalışma bitmeden, ciddi değişikliklere gidileceği bilinirken böyle radikal bir hamlenin nasıl yapıldığını hayretler içerisinde izledik. Hiç mi aklınızdan geçmedi 'Süleyman başkan böyle böyle bir şey düşünüyoruz' demek. Bize hiç haber verilmedi. Aylardır böyle bir çalışma sürdüğüne inanmakta zorlanıyoruz.

DEMEK Kİ YILLARDIR ETKİ ALTINDAKİ HAKEMLER YÖNETİYOR: Açıklanan listeye bakın, sezon başındaki listede plaka listesi ya da alfabetik listeye ya da kıdeme göre yapılır. Listede mantık yok. Gidenlerde de kalanlarda da. Acaba bu hakem müessesesi tarafından mı yapıldı, yoksa birisi elinize mi tutuşturdu? Acemiliği gösteren küçük bir örnek. 2 gün sonra MHK Başkanımız Ferhat Bey, yayıncı kuruluşa röportaj vermiş. İyi ki yapmış, keşke yapmasaymış. Çünkü spekülasyonlar daha da arttı. Sorgulanmasını gerektirecek söylemler içerisinde bulundu. Demek ki biz yıllardır etki altındaki hakemler tarafından yönetiliyormuşuz. 'Rahat ve hür karar alamayan hakemleri eledik' dedi MHK Başkanı. Bu açıklama Türkiye futbolunun MHK Başkanı'nın tecrübesi ve zekasını sorgulatacak bir açıklamadır. Düşen bir takım, maçlar şaibelidir, nedeni de 150 hakemin görevden alınması ve MHK Başkanının sözleridir dese ne olacak?

RAKİBİMİZ DE SORGULAMALIDIR: Sezon başından beri oynanan maçları saymayacak mıyız? Sadece son 10 maçın 4'ünü liste dışı kalan hakemler yönetti. Bunu sadece Fenerbahçe sormamalıdır. Zorbay Küçük'te verdiğim örnekte biz bunu sorguluyoruz, rakibimiz de bunu sorgulamalıdır. Sayın Başkan akıllara durgunluk verecek şekilde puan farkı doğrudan etken değil ama etki eden şeylerden biri oldu dedi. Bu insanlar futbolun gerçeklerinden o kadar uzak ki düşme hattı ve Avrupa'ya gitmek isteyen takımlarına kıyasıya rekabet olduğunun farkında değiller.

YEDEK ÜYENİN BAŞKAN YAPILDIĞI GÖRÜŞMEMİŞTİR: Sayın Başkanımız Ferhat Gündoğdu kimdir? Alt ligde gözlemci listesinde yer alıyordu. Serdar Tatlı döneminde yedek listedeydi. Bir önceki MHK'nin yedek üyesinin başkan yapıldığı görülmemiştir. Hakemlik tecrübesi de çok sınırlı. Biz 10 maç tespit edebildik. 2002 yılında yaşanan etik dışı bir olayla hakemlik kariyeri kısa sürmüştür. 20 yıl sonra hakemliğin başına getirilmiştir. MHK başkanı olan kişilerin tecrübeli, kuvvetli, her türlü şaibeden uzak ve biat etmeyen kişilerden seçilmesi gerekmektedir. Tecrübesiz olarak tecrübeli hakemlerin başkanlığını yapmakta zorlanacağı bellidir.

HAKEMLERİN ALDIĞI MAÇLARI MI SAKLIYORLAR: TFF sitesinde bir yer var. Hakemlerin listesi var. Tıklayınca bilgileri görüyorsun. KVKK sebep gösterilip hakemlerin yönettiği maçlar artık görünmüyor. '6698 KVKK kapsamında gerekli düzenlemeler yapılmak üzere sayfa yenilenmektedir' yazıyor. 8-9 aydır yapılıyor. Acaba hakemlerin aldığı maçları mı saklıyorlar? Haklıysanız 8-9 ayda kanuna uygun hale getiremiyor musunuz? Biz de bir liste var, her hakemin maçları yazıyor. Bunu bulmam ne kadar zor biliyor musunuz? Biz çalışmasak bizde de olmayacak. Hakemlerin atletizm testini niye kaldırdınız? İngilizce konuşabiliyorlar mı? Yoksa Avrupa'dan atama olunca hasta bahanesiyle gitmedikleri oluyor mu? (HABER MERKEZİ)