Ali İsmail Korkmaz Eskişehir'de anıldı: Gezi bu ülkenin geleceğidir

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestolarında polis ve bazı sivillerin saldırısının ardından vefat eden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı sokakta anıldı.

Google Haberlere Abone ol

ESKİŞEHİR - Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestolarında polis ve sivil kişilerin saldırısına uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra vefat eden Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı Kurtuluş mahallesi Sanayici sokakta anıldı.
DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından düzenlenen törende önce saygı duruşunda bulunuldu ardından Korkmaz’ın saldırıya uğradığı yerde bulunan fotoğrafına kırmızı karanfil bırakıldı. Katılımcılar, "Ali İsmail Korkmaz ölümsüz. Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlar attı. Anma törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı.'ONLARA SÖZÜMÜZ VAR'

Gezi direnişinin büyük bir halk hareketi olduğunu söyleyen TMMOB Eskişehir İKK Sekreteri Neşet Aykanat, “İşte o günler o on binlerden birisi bizden biri Ali İsmail Korkmaz da sadece geleceğini savunmak için çıktığı o direnişte işte bu sokakta insanların gözü önünde faşizan bir çetenin kirli elleriyle darp edildi. Günlerce 'diren Ali' dedik, 38 gün direnebildi ve Gezi'nin katledilen masum çocukları arasında yerini aldı. Onlara sözümüz var onların hayal ettiği güzel günler gelene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

'GEZİ BU ÜLKENİN GELECEĞİDİR'

Gezinin hukuk ve tarih önünde masumiyetini ve haklılığını kanıtladığını ifade eden Aykanat, “Başta iktidar olmak üzere hiç kimsenin bu onurlu halk hareketine kara çalmaya hakkı yoktur. Gezi'de kaybettiğimiz gencecik arkadaşlarımız hatıralarını kirletmeye çalışmak kimsenin haddine değildir. Gezi direnişi bu topraklarda ağaca, doğaya ve kamusal mekânlara sahip çıkma iradesinin, geleceği kazanma mücadelesinin zirvesidir. Gezi Direnişi insanlığın ortak değerlerine, haklara ve özgürlüklere, dayanışmaya sahip çıkmanın hikâyesidir. Gezi direnişi toplumun her kesiminden insanın bir arada yaşamasının, paylaşmasının ve dayanışmasının en güzel örneğidir. Gezi direnişi katılımcılığın, yaratıcılığın ve doğrudan demokrasinin ifadesidir. Siyasi iktidarı asıl korkutan da zaten Gezi'de kolektif olarak ortaya çıkan bu değerlerdir. Çünkü iktidar da biliyor ki, Gezi bu ülkenin geleceğidir. Gezi bizimdir, Ali İsmail ve tüm gezi şehitleri bizimdir" diye konuştu. (DUVAR)