Alevi derneklerine saldırının kronolojisi: Organize ve planlı

Ankara’da Alevi kurumlarına saldırıların kronolojisi ortaya çıktı. İlk saldırıyla diğerlerinin aynı kişi tarafından yapılıp yapılmadığı şüphesi sürerken şüpheli A.O.K’nin ifadesi alınmaya başlanmadı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Ankara’da cemevlerine yönelik saldırılara tepkiler devam ediyor. Saldırıların 'eş zamanlı mı', “birden fazla kişi tarafından mı yapıldığı” soruları henüz yanıt bulamazken edinilen bilgiye göre saldırılardan sonra Eskişehir’e kaçarken yakalandığı belirtilen şüpheli A.O.K.’nun emniyetteki ifadesinin alınmasına henüz başlanmadı.

İLK SALDIRI 13.30’DA

Saldırıya uğrayan Alevi kurumlarını temsil eden Avukat Hüsniye Şimşek, saldırının kronolojisini anlattı. Şimşek’in verdiği bilgiye göre Ankara’daki ilk saldırı dün 13.30’da Kızılay Hatay Sokak’ta bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ne gerçekleşti. Şüphelinin kendisini “polisim” diye tanıtarak içeriye girdiğini ve bir kadını yaralandığını belirten Şimşek ikinci saldırının yaklaşık on beş kilometre ötede Mamak’ta bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne yönelik saat 14.30 sularında gerçekleştiğini anlattı. Ankara’daki üçüncü saldırının adresi, ikinci saldırıdan 2,5 kilometre uzaklıktaki Ana Fatma Cemevi’ne saat 15.40’ta gerçekleşirken, 250 metre ötede yer alan Gökçebel Köy Derneği’ne de dördüncü saldırı yine bu saatlerde düzenlendi.

‘İLK SALDIRANLA DİĞER SALDIRILARDAKİ KİŞİNİN EŞGALİ UYUŞMUYOR’

Saldırıların tek bir zanlı tarafından gerçekleştirildiğinin açıkladığını fakat polisin de bundan emin olmadığını söyleyen Şimşek, “Bunun soruşturması devam ediyor. Sürekli karakol aranıp yakalanıp yakalanmadığı soruluyor. Ben şüphelinin aynı kişi olduğunu düşünmüyorum. Ana Fatma Cemevi'nde kameralara yansıyan kişi, ilk saldırının olduğu Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ndeki eşkâle uymuyor. Böyle bir şüphe var” dedi.

Saldırgan ya da saldırganların keşif ve hazırlık yapmadan bu eylemi gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şimşek, “Bir kişiyse bu kişinin nasıl ulaşım sağladığını bilmiyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Türkmen Alevi Derneği’nde saldırıya uğrayan kadın arkadaşımıza ulaştık. Tanıklara da ulaştık. İlk saldırıyı yapan ile yakalanan kişinin eşkali uymuyor. İlk saldırıyı gerçekleştirenin 20’li yaşlarda olduğu ifade edilirken diğerlerine saldıran kişi 30 yaşlarında. Ama bu saldırının planlı ve organize olduğunu düşünüyoruz. Örneğin o köy derneği çok ara sokakta ve herkes bilemez. “

‘PLANLI VE ORGANİZE SALDIRI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Saldırıya uğrayan Ana Fatma Cemevi Eş Başkanı Mustafa Karabudak, emniyetin bir kişinin yakalandığı açıklamasına katılmadıklarını, saldırının organize olduğunu düşündüklerini belirterek, “Biz bu saldırıların organize bir şekilde yapıldığını düşünüyoruz. Arkasında muhakkak birilerinin olduğunu düşünüyoruz. Bir insan niye kurumları bassın, insanlara saldırsın? Bunun mantığı yoktur. Bu kişi tutulmuş bir insandır. Emniyet saldırıları yapanın bir kişi olduğunu söylüyor ama biz organize olduğunu ve böyle olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Demokratik Alevi Derneği Genel Merkez Yöneticisi Murat Şimşek ise, “Şu anda polisin yaptığı operasyonda bir kişinin yakalandığı açıklandı. Kurumlar çok uzakta. Oradan yürüyerek gelmesi çok olası değil. Bunun arkasında, yanında, sağında solunda birileri var. Bu kişinin ulaşımını sağlayan birinin olduğunu düşünüyoruz. Kamera kayıtlarını incelediğimizde diğerlerine rastlamadık ama şüphemiz bu noktadadır” ifadelerini kullandı.

‘YAKALAMAK YETMİYOR, TESADÜF DEĞİL’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, saldırıların ardından Alevi derneklerini ziyaret ederek bilgi aldı. Saldırıların arasında çok uzun süreler olmadığını, aynı kişi tarafından saldırılar yapıldıysa bu kişinin nasıl ulaşım sağladığı sorusunun cevaplanması gerektiğini ifade eden Taşcıer, “Bu kişi saldırıları gerçekleştirdikten sonra saatlerce yakalanamadı. İlk saldırı ile yakalandığının açıklandığı süre arasında 9-10 saat var. Burada bir ihmal var ama bunu araştıracak olan İçişleri Bakanlığı. Sadece yakalamak yetmiyor. Bunların tesadüf olmadığını düşünüyorum. Polis bir meczup diye ifade etse de öldürmeye teşebbüs var. Fırlatılan sandalye demir bir sandalye. Bu kişinin bilinçli olarak tasarlayarak yaptığını düşünüyorum” diye konuştu.

Etiketler cemevi Ankara saldırı