Valilik: Akkuyu Nükleer Santral inşaatındaki planlı patlamada evler zarar gördü

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatının bulunduğu bölgede art arda iki büyük patlama meydana geldiğini belirterek, "Kaymakam ve jandarma bilgi vermiyor. Şu anda olay yerindeler. İnsanların evlerinin camları, kapıları, duvarları çatlamış, kırılmış durumda" dedi. Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamada ise bölgede planlı patlama gerçekleştirildiği ve evlerin zarar görmesi nedeniyle inceleme başlatıldığı duyuruldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatının olduğu yerde saat 18.20 sıralarında iki büyük patlama yaşandığını öne sürdü.

Patlamada evler ve binaların hasar gördüğünü söyleyen Başarır, "Yöre halkı panik altında. Biz artık orada nükleer santralle ilgili bu tehlikeleri, bu sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Kaymakam ve jandarma bilgi vermiyor. Şu anda olay yerindeler. İnsanların evlerinin camları, kapıları, duvarları çatlamış, kırılmış durumda" dedi.

Mersinliler olarak tehlikeyle yaşamak istemediklerini vurgulayan Başarır, "Lütfen nükleer yapacaksanız gidin, deprem bölgesinde olmayan, Mersin dışında daha tehlikesiz bir coğrafyada yapın. Mersin, Mersinli, nükleer santrali Akkuyu’da istemiyor" diye konuştu.

Bir vatandaş, evinde kaydettiği videoda, patlamanın çok büyük olduğunu, evlerinin camları ve pencerelerinin oynadığını söyledi.

'VATANDAŞLARIMIZIN ZARARLARI TANZİM EDİLECEK'

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamada, inşaat çalışmalarında planlı patlama yapıldığı ve zarar gören evlerin tespiti için çalışma başlatıldığı belirtildi. 

Açıklamada, "İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecektir" denildi. 

Sorumlular hakkında işlem yapılacağı aktarılan açıklamada, "Patlatma ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’ndan bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır" ifadelerine yer verildi. (DUVAR-ANKA)