Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu vefat etti

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen ve son olarak 'Atatürk'e hakaret krizi'yle gündem olan Akit Yazarı Niyazi Birinci vefat etti. Ölüm haberini Birinci'nin oğlu AK Partili İBB Meclis Üyesi Mücahit Birinci sosyal medya hesabından duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Kitapları ve köşe yazılarında Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Akit yazarı Niyazi Birinci vefat etti. Bir süredir hastanede tedavi gören Birinci'nin oğlu AK Partili İBB Meclis Üyesi Mücahit Birinci, ölüm haberini sosyal medya hesabından ''Yolumu aydınlatan, mücadelesi ile bana ilham veren, bir neslin doğru yetişmesine vesile olan babamız Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah'ın rahmetine yürüdü. Rahman ve Rahim olan Allah, ona şefkati ile muamele etsin. Başımız sağolsun” mesajıyla duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan gibi isimler de sosyal medya hesaplarından Birinci için başsağlığı mesajı yayınladılar. 

Kitapları ve köşe yazılarında Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Niyazi Birinci 1945'te Rize'de dünyaya geldi.
1971'de İstanbul'da gazeteciliğe başlayan Birinci, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. İlk olarak "Sunguroğlu" ve ardından "Buhara Yanıyor" romanlarını kaleme alan Birinci'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli dönemlerini ele alan 30'u aşkın romanı bulunuyor.
Son olarak 'Atatürk'e hakaret krizi'yle gündem olan Birinci ayrıca çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film senaryolarına imza attı. (AA)