Akıncı'dan Erdoğan'a 'İngiliz gecekondusu' tepkisi: Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez

KKTC'nin eski cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erdoğan'ın 'külliye müjdesi'ne tepki gösterdi. Akıncı, "Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - KKTC'nin eski cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son ziyaretinde açıkladığı 'külliye müjdesine' tepki gösterdi. Akıncı, Erdoğan'ın Kıbrıs'ın kuzeyine 'Cumhurbaşkanı Külliyesi' inşa edileceğini açıklarken, mevcut binayı 'İngiliz gecekondusu' diye tanımlamasını Facebook hesabı üzerinden paylaştığı açıklama ile eleştirdi.

'1934'TE YAPILAN BİNA AYAKTA, 2018'DE YAPILAN YIKILDI'

Akıncı, Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın 1934 yılında yapıldığına ve tarihi önemi olan bu binanın hemen yanına da 1989 yılında yeni bir bina yapıldığına dikkat çekti. Ancak sonradan yapılan ikinci binanın, daha yeni olmasına karşın tehlikeli duruma gelmesi nedeniyle 2018 yılında yıktırılmak zorunda kaldığı bilgisini paylaşan Akıncı, 'gecekondu' benzetmesi yapılan tarihi binanın ise halen ayakta kaldığını vurguladı.

'İTİBAR, BİNALARIN İHTİŞAMIYLA ÖLÇÜLMEZ'

Eski cumhurbaşkanı, "Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez" ifadesini kullanarak, devletlerin itibarının "demokrasi, özgürlükler, insan hakları, hukuk, adalete olan saygı ve yurttaşların refah düzeyi ile ölçüldüğünü" ifade etti.

'İNGİLİZLERE AİT BİR GECEKONDU'

Erdoğan KKTC ziyareti sırasında daha önce vereceğini açıkladığı 'müjdeyi şu sözlerle ilan etmişti: "Bilindiği gibi KKTC Cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst bir cumhurbaşkanlığı binası veya külliyesi var veyahut da doğru dürüst bir parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz" diyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı binası için "malum İngilizlere ait bir gecekondu" ifadelerini kullandı.

'BİR AN ÖNCE ŞUNLARDAN KURTULALIM'

Erdoğan içinde konuştuğu meclis binasını kastederek de "Bir an önce şuralardan kurtulalım diyorum. Her şeyiyle şöyle muhteşem, ihtişamlı bir parlamento binamız olsun" diye konuşmuştu. Cumhurbaşkanı, mevcut binaların da müze haline getirilerek gelecek nesillere bırakılmasını istediklerini söylemişti. (DW Türkçe)