Akçakoca müftüsü görevden uzaklaştırıldı

Balkan göçmenleri için "Yüzde 90’ı Selanik göçmeni ve sabetayist, Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler" diyen Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu görevden alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'nun Balkan göçmenlerine ilişkin sözlerine yönelik tepkilerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Diyanet, medyada yer alan haberler üzerine hakkında soruşturma başlatılan Soytekinoğlu'nun görevden alındığını duyurdu.   

Müftü Şaban Soytekinoğlu, bayram ziyareti için gittiği memleketi Sakarya’nın Karasu ilçesinde Cuma namazı kıldırmış ve Filistin'deki çatışmalara değinmişti. Soytekinoğlu, Balkan göçmenleriyle ilgili olarak, "Yüzde 90’ı Selanik göçmeni ve sabetayist. Ne demek sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil" ifadelerini kullanmıştı. 

GEZİ'YE BAĞLADI

Soytekinoğlu, konuşmasının devamını ise Gezi eylemlerine bağlayarak, "İstanbul’da Gezi olaylarında otellerinde barındıran kimdi? Gene Yahudilerdi. Şu an bir şirketin bir takımın da başkanı" demişti. Cami cemaati tarafından kayıt altına alınan müftünün vaazı sosyal medyadan yayınlanınca, Balkan dernekleri ile takım taraftarları tepki göstermişti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşanan gelişmeler üzerine Soytekinoğlu hakkında soruşturma başlattı. Diyanet'ten yapılan açıklamada, "Bazı medya organlarında yer alan haberler nedeniyle Düzce Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu hakkında soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Soytekinoğlu'nun, hakkındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar verildiği duyuruldu.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Soytekinoğlu hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan da soruşturma açılmıştı. (ANKARA-DHA)