Akar: Harekat bölgesinde, alıkonulan 13 vatandaşın naaşına ulaştık

TSK'nin operasyon yürüttüğü Garê bölgesinde PKK'nin elinde bulunan 13 kişinin öldüğü bilgisi geldi. Daha sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır, şehit edilmişler" açıklamasını yaptı. Malatya Valisi 10 kişinin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler bu gece Harekat Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf: Arif Akdoğan/AA)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR -Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) harekat yaptığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Garê'de PKK'nin elinde bulunan 13 polis ve askerin öldüğü bildirildi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu gece saatlerinde yaptığı açıklamayla, Garê'yi de içine alan 'Pençe Kartal-2' adıyla yürütülen askeri harekatın sona erdiğini duyurdu. Akar'ın açıklamasında "Barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50'den fazla hedef başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir. Yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir" ifadesi dikkat çekti.

Akar ayrıca askeri harekatta 48 PKK'linin öldürüldüğünü söyledi.

GÜLER: KAÇIRILAN PERSONELİMİZİN GARA BÖLGESİNDE OLABİLECEĞİNE DAİR KANITLAR BULDUK

Akar'ın ardından söz alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, konuya ilişkin şunları söyledi: "2015 yılından önceki ortamda kaçırılan personelimiz var. Bu vatandaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar. En sonunda istihbarat kurumlarımızdan aldığımız bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif unsurlarının çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk ve bunların üzerinde de çalışmaya başladık. Bu alandaki araziye model araziler ve tesisler yaparak ilgili birliklerimiz bizzat üzerinde yoğun çalışmalar yaptılar.

HAREKAT ÇARŞAMBA SABAHI BAŞLADI

Tüm bu çalışmaların ardından hava harekatı 10 Şubat saat 02.55'te 41 uçakla bölgede belirlenen tüm hedefleri aynı anda imha edecek şekilde başlatıldı. Bu harekatımıza ayrıca Havadan İhbar Kontrol uçağımız, tanker uçaklarımız, destek uçaklarımızla SİHA'larımız da iştirak etmiştir. Çalışmaların birinci ve ikinci günü aynı şekilde devam etti. Üçüncü gün bu mağaraya geldik."

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre askeri harekatta yüzbaşılar Burak Coşkun ve Ertuğ Güler ile Astsubay Harun Turhan vefat etti. 

MALATYA VALİSİ İSİMLERİ AÇIKLADI

Malatya Valisi Aydın şu açıklamayı yaptı: "Yapılan otopsi işlemleri sonucunda 13 evladımızın 10'unun kimliği tespit edilmiştir. Kimliği tespit edilen evlatlarımızın, 13 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl kara yolunda yolcu otobüsünden indirilerek alıkonulan Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, 28 Temmuz 2015 tarihinde izinli gittiği Erzurum ilinden ailesiyle birlikte dönerken Lice-Bingöl yol ayrımında alıkonulan Mersin nüfusuna kayıtlı Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Sedat Yabalak, 18 Eylül 2015 tarihinde Tunceli-Erzincan Karayolunda alıkonulan Malatya nüfusuna kayıtlı Rize İl Jandarma Komutanlığında görevli jandarma personel astsubay başçavuş Semih Özbey, 2 Ekim 2015 tarihinde Ağrı'daki birliğine katılmak üzere yola çıkan ve Tunceli-Pülümür yolunda alıkonulan Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı er Adil Kavaklı, 24 Temmuz 2016 tarihinde Lice ilçesi Berkirin Deresi mevkisinde ailesiyle birlikte seyir halindeyken alıkonulan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Vedat Kaya, 15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır kara yolunda alıkonulan Siirt nüfusuna kayıtlı Bingöl İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli jandarma er Süleyman Sungur, 21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari Çukurca kara yolunda alıkonulan Eskişehir nüfusuna kayıtlı Hakkari İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli uzman erbaş Mevlüt Kahveci, 2 Ekim 2015 tarihinde Tunceli Pülümür kara yolunda alıkonulan Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Erzincan'daki birliğine katılmak üzere yola çıkmış olan topçu er Müslüm Altuntaş, Adıyaman nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Aydın Köse ve ayrıca Samsun nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Muhammet Salih Kanca oldukları anlaşılmıştır. Adli Tıp Uzmanları tarafından yapılan otopsilerin sonuçlarına göre evlatlarımızın yakın mesafeden ateş edilmek suretiyle 12'sinin baş bölgesinden, birinin ise göğüs bölgesinden kurşun giriş çıkışı olduğu görülmüştür." (HABER MERKEZİ/AA)

 

 
 
 
 
 
 
Etiketler gare tsk mit asker polis