Akar: Bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu başlatıldı

Milli Savunma Bakanı Akar, TSK'nin Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK'ye yönelik 'Pençe Kilit' isimli askeri harekat başlattığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü İstanbul Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani'yle yaptığı görüşmenin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), PKK'ye karşı yeni bir askeri harekat başlattığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla birlikte Türk Hava Kuvvetleri'nde 'Pençe Kilit' ismi verilen askeri harekat hakkında brifing alan Akar "Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedefleri önce hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurlarımız tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA'larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava hücum harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi" dedi. (AA)