Akar: ABD'nin S-400 kaygılarını ele almaya hazırız

Meclis'te bakanlığının bütçesine ilişkin sunum yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 savunma sistemiyle ilgili şu mesajı verdi: "ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki kaygısını ele almaya hazırız. Ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır."

Hulusi Akar, Meclis komisyonunda bütçe sunumu yaptı. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Rus yapımı hava savunma sistemi S-400'ler konusunda kaygılarını ele almaya hazır oldukları söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

'ŞEHİT OLURUZ GAZİ OLURUZ'

Milli Savunma Bakanı Akar, bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, "Türkiye'yi Ege Denizi’nde karasularına ve Doğu Akdeniz’de Antalya körfezine hapsetme çabalarına karşı durmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi, kimseye de hakkımızı çiğnetmeyiz. Şehit oluruz, gazi oluruz; ancak hiçbir oldubittiye de izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

RESMİ OLARAK ABD'LİLERE İLETİLDİ

ABD ile krize ne den olan S-400 savunma sistemi alımına da değinen Akar, "Bazı NATO üyelerinde mevcut olan S-300 sistemi NATO İttifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır. Tedarik ettiğimiz sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam ediyoruz. ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki kaygısını ele almaya hazırız. Ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır. Bu husus resmi olarak ABD'lilere, NATO'ya iletilmiş bulunmaktadır" diye konuştu.

TSK'DAN TOPLAM İHRAÇ SAYISI 20 BİN 571

Bakan Akar ayrıca, 15 Temmuz 2016'dan itibaren 'FETÖ bağlantısı' nedeniyle TSK’dan 20 bin 571 personelin ihraç edildiği bilgisini verdi. (AA)

Etiketler Akar S-400 ABD f-35
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR