AK Parti'nin hedefi: Yeni Anayasa'yla LGBTİ+ derneklerini kapatmak

Anayasa değişikliği sonrası düzenlemelerle LGBTİ+ derneklerinin kapatılabileceğini öne süren AK Partili bir yönetici, "Hızlıca sapkınlığın örgütlenmiş halinden kurtulmamamız gerekiyor" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin tamamlanmasının ardından Anayasa değişikliği konusu tekrar siyasetin gündemine geldi. AK Parti’nin gündeme getirdiği ve Meclis Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen, ama Genel Kurul gündemine gelmeyen anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin LGBTİ+ derneklerinin kapatılmasının da önü açabileceği belirtildi.

Diken'den Altan Sancar'ın haberine göre AK Parti kulislerinde anayasa değişikliği sonrası Dernekler Kanunu’nda ‘uyum yasaları’ çerçevesinde düzenleme yapılabileceği konuşuluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘helalleşme’ çıkışları kapsamında yayınladığı bir videoyla başörtüsüne dair bir kanun teklifi vereceklerini duyurmuştu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak anayasa değişikliği teklifi sunacaklarını ve buna ‘ailenin korunması’ amacıyla bir madde ekleneceğini söylemişti.

Hazırlanan anayasa değişikliği teklifine LGBTİ’lere karşı anayasanın 41’inci maddesinin başlığı ‘Ailenin korunması, evlilik birliği ve çocuk hakları’ diye değiştirilirken, maddeye “Evlilik birliği, ancak kadınla erkeğin evlenmesiyle kurulabilir” hükmü eklenmesi istendi. Ayrıca teklifin gerekçesinde “Türk toplumunun temeli olan aile yapısını korumak ve aileye yönelik her türlü tehlike, tehdit, saldırı, çürüme ve sapkınlığa karşı tedbir almak devletin asli görevidir” ifadelerine yer verildi.

AK PARTİLİ YÖNETİCİ: 'HIZLICA KURTULMAMIZ GEREK’

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde LGBTİ derneklerinin de faaliyetlerine ‘hızlıca’ son verileceğinin altını çizen AK Partili bir yönetici, “Muhalefet Türk aile toplumu açısından ne kadar samimi hep birlikte göreceğiz. Özellikle kendilerini toplumumuza ‘değerlerine sıkı sıkıya bağlı’ olarak tanımlayan partilerin burada alacağı tavrı merakla bekliyoruz" diye konuştu.

AK Partili ismin aktardığına göre, LGBTİ+ derneklerinin kapatılması da gündeme alındı: 

“Aslında dernekler yasasında değişiklikle bu mümkün olabilirdi. Ama bunun karşısında yüksek mahkemelere başvurular olacaktı ve buradan çıkacak kararları bilemeyiz. Bizim hızlıca bu yayılan sapkınlığın örgütlenmiş halinden kurtulmamız gerekiyor. Bu nedenle anayasa değişikliği sonrası, uyum yasalarıyla dernekler yasasında değişiklik yapılacak. Ardından da bu yapılar hızla kapatılabilecek, çünkü faaliyetleri anayasanın dışında olacak.”