AK Partili Nergis: Kadına şiddette kadının hiç mi suçu yok?

Daha önce "Erkekler kadınlardan 12 kat fazla öldürülüyor" diyen AK Partili Nergis'ten yeni açıklama: Hiç mi kadınların payı yok bu şiddette? Bu konuda sürekli erkekleri suçlayan bir dil de yanlış."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Konya’da yerel bir televizyon kanalında konuk olduğu programda İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının doğru bir karar olduğunu savunurken kadına şiddette kadınların da suçu olduğunu ve sadece erkeklerin suçlanmasının hatalı olduğunu söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada da kadın cinayetlerinin abartıldığını ve erkeklerin daha çok öldürüldüğünü söyleyen Nergis'in açıklamaları özetle şöyle: 

 “Avrupa’nın ve bizim beslendiğimiz değerler farklı. Biz ayrı bir gelenekten gelen kültüre sahibiz. Avrupa’da daha çok insan üzerinde duruluyor. Tamamen birey ve şahıs odaklı bir yaklaşım var. Ama bizim değerlerimize baktığınızda bizim için bireyler kadar aile kurumu da çok önemli. Biz olaylara daha kolektif yaklaşıyoruz. Bizim için aile korunması gereken bir kurum. Bu noktada İstanbul Sözleşmesi’nin yaklaşımını doğru bulmuyorum."

Daha önce söylediği “Türkiye’de öldürülen erkek sayısı kadın cinayetlerinden 12 kat fazla” sözlerine ilişkin de konuşan Nergis, “Kadına karşı şiddet olmamalı, erkeğe karşı da şiddette olmamalı. O kadınları öldüren şahısları da yetiştiren kadınlar. Hiç mi kadınların payı yok bu şiddette? Bu konuda sürekli erkekleri suçlayan bir dil de yanlış. Feminist söylemlerin bu kadar benimsenmesi, bayrak edilmesi, herkesin aynı ağzı konuşması beni rahatsız ediyor. Ben ezber bozdum bu konuda. Belli kesimlerin eleştirisi oldu, ben doğruyu söylüyorum. Erkeğe ayrı muamele, kadına ayrı muamele beni şahsen rahatsız ediyor” dedi. (HABER MERKEZİ)