AK Partili isim anlattı: Erdoğan-Bahçeli seçim kabinesi kurmakta hemfikir

Halk TV yazarı Can Coşkun, AK Partili bir ismin, Erdoğan-Bahçeli görüşmesiyle ilgili söylediklerini yazdı. Buna göre, görüşmede başkan adaylığı değil, 'seçim kabinesi' konusunda anlaşma sağlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halk TV yazarı Can Coşkun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesinin kulisine değindiği yazısında, iki liderin gündeminde başkan adaylığının olmadığını belirtti. Coşkun, Erdoğan ve Bahçeli'nin  kabineyi sönük bulduğunu, sonbaharda, seçime yönelik yeni bir kabine kurmak konusunda anlaştıklarını yazdı. 

Coşkun'un yazısı şöyle:  

"Cumhur İttifakı cephesinde MHP lideri Devlet Bahçeli'nin defalarca açıkladığı aday; Cumhurbaşkanı Erdoğan. Erdoğan'ın kendi ağzından ise "Karşımıza kim çıkacak?" meydan okuması dışında bir adaylık ilanı gelmedi.

Normal seyreden bir süreç olsaydı; bunu beklemek açık bir yanlış olurdu. Bugün içinden geçtiğimiz sürecin bir farkı var.

O da şu...

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Cumhur İttifakı'nın her bir paydaşında, "Millet İttifakı'nda kim aday olacak?" ve "Kılıçdaroğlu aday ise açıklasın" söylemleri pek meşhur. Millet İttifakı ise "Erdoğan aday ise neden açıklamıyor?" kontrası ile sesleniyor. Buna rağmen Cumhurbaşkanı'nın ağzından MHP lideri ile aynı netlikle bir yanıt işitilmedi. Peki Erdoğan gerçekten "karşının" adayına göre mi "erken adaylık" ilanını yapacak? İktidar kulisleri Erdoğan'ın kendi adaylık sürecinden öte kabineye dair planlarına yoğunlaştığını söylüyor.

Önümüzdeki aylarda Gelecek Partisi'ne katılması neredeyse kesin olmakla birlikte halen AKP'de siyaset yapan eski milletvekili şöyle dedi: "Sayın Erdoğan kafasında yeni kabineyi kurdu. Millet İttifakı'na adayı açıklatıp, değişmiş kabinesiyle seçim ilanı yapmak isteyecek. Bahçeli'ye yaptığı son ziyaret, harekattan ziyade kabine sohbetiydi. İki lider seçim kabinesi kurmakta hemfikir. Sönük bulunan kabinede sonbahar gelmeden en az üç değişiklik olacak".

Yine aynı isme göre seçim kabinesi, söylem olarak da böyle tanıtılacak. Ayrıca kendisi seçime kadar toplamda en az 5 bakanın değişeceğini söylüyor. Koltuk detayı ise vermiyor. 'Af Talebi' kitabında da konuşan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı kadrolarından bir isme gittim.

Eski milletvekilinin söylediklerini sordum. "Ben o kadar kapsamlı bir değişiklik duymadım ama vitrin biraz kötü. Birkaç değişim kaçınılmaz yapılır. Sayın Cumhurbaşkanı seçime ayrı kabine kurmayı hep planlar diye biliyoruz. Tabi bir de herkes ekonomi kısmına bakacak. Bu Bakan bey ile gidilemeyeceği son söylemlerinden belli. Bir teknokrat isim davet edilecek. Kabul ettirilebilirse..." yanıtını aldım.

Peki ya Erdoğan'ın "Millet İttifakı adayı" ısrarı?

"Uçuk bir senaryo değil. Pragmatik bir plan. Millet İttifakı'nda adaylık kesinleştikçe birkaç tanıdık sima kabineye girebilir. Pazarlıklar oluyor." Daha fazlasını alamadım. Birkaç notunu ise "yazmamak kaydıyla" aldığım için kenarda tutuyorum. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. Siyaset dışından isimleri bakanlık koltuğuna çekme pazarlıkları şimdiden başlamış. Ekonomi yönetimi başat hedef... Vitrine ikna edilen olur mu? Sonbahar aylarına daha çok var. Ötesi sonra..." (KAYNAK