AK Partili Elitaş yüzde 55'lik döviz artışını 'olağanüstü' bulmadı

Kur korumalı mevduat sistemi savunan AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, “Bu sistem olmasaydı döviz fiyatlarımız inanın olağanüstü noktalara gelecekti” dedi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR  - Yürürlüğe girdiği tarihten bu yana sadece Hazine’den 84 milyar TL kaynak aktarılan ancak dolar kurunda yüzde 55 artışa da engel olamayan kur korumalı sistemi savunan AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, “Bu sistem olmasaydı döviz fiyatlarımız inanın olağanüstü noktalara gelecekti” dedi

Öğrenim kredisi borçlarından faizi silen, 2 bin TL altındaki icralık borçlar için af niteliğinde düzenlemelere imza atan ve pandemi cezalarını geçersiz kılan torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Aynı düzenleme ile on milyarlarca TL’lik kamu kaynağının harcandığı kur korumalı TL mevduat sisteminin yürürlük tarihi de 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı. Yoksul halk için birkaç bin TL ile sınırlı kalan desteğin sermaye sahipleri için milyarlarca TL’ye ulaşacağına dikkati çeken muhalefet, düzenlemeye tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki akşam tamamlanan görüşmelerde, kur korumalı sistem eleştirileri öne çıktı. 24 Aralık 2021 tarihinde ABD Dolar kuru 11.98 TL, avro kuru ise 14.44 TL iken yürürlüğe giren sistem için bugüne kadar sadece Hazine’den 84 milyar TL aktarıldı. Güncel kura göre ABD Doları'nın 18.62 TL, avronun 18.21 TL’ye çıkmasını engelleyemeyen sistemin insanların üzerinde bir yük olduğunu kaydeden muhalefet, kur korumalı sistemden vazgeçilmesini istedi.

İtirazlara karşı çıkan AK Parti ise bu sistemin yürürlüğe girmemesi durumunda döviz kurunda önlenemez artışların olacağını öne sürdü. Eleştirileri yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Bugün kur korumalı mevduat olmasaydı bizim faiz oranlarımız, bizim döviz fiyatlarımız inanın olağanüstü noktalara gelecekti” ifadelerini kullandı. (KAYNAK)

Etiketler Elitaş AK Parti