AK Partili Elitaş hedef gösterdi: Aynur Doğan'ı tanımam, PKK'ya sırtını dayamış

Derince Belediyesi'nin Aynur Doğan konserini engellemesi Meclis'in de gündemindeydi. AK Partili Elitaş, Doğan'ı 'PKK'ya sırtını dayamış biri' diyerek hedef gösterdi, HDP'liler tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- TBMM Genel Kurulu’nda AK Partili Derince Belediyesi'nin, Kürt Sanatçı Aynur Doğan konserinin ve pistlerinin kırılmasına başlanan Atatürk Havalimanı tartışıldı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan konserini yasaklamasını TBMM gündemine taşıdı.

ANKA'nın aktardığına göre AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Doğan konseri için yer tahsis edilmesi istendiğini, uygun görüldüğünü ancak sözleşmede yazan 4 bin 800 TL'nin yatırılmadığı için iptal edildiğini savundu. Elitaş, “Sanki Kürtçe söyleyen birisinin, Kürtçe konuşmasının ve Kürt düşmanlığının bir unsuru olarak ifade etmeyi haksızlık olarak ifade etmek istiyorum, doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Ben Aynur Doğan kimdir bilmem ama sorduk, soruşturduk, baktık; PKK'ya sırtını dayamış, PKK propagandasını yapan birisi” ifadelerini kullandı.

Bu sözlere HDP sıraları “Hedef gösteriyor” diyerek tepki gösterdi.

'ATATÜRK HAVALİMANI İÇİN KILIÇDAROĞLU DA HEMFİKİR'

AK Partili Elitaş, Atatürk Havalimanı'nda yapılan yıkım için de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2018’de “Benim telefonlarımı dinliyorlar. Benim projemi çalmışlar” dediğini iddia etti: “Yani Atatürk Havalimanı'nın millet bahçesi olması konusunda Sayın Kılıçdaroğlu da hemfikir. Ama şu anda bakıyoruz, aradan dört yıl geçen bir konuda televizyonlar önünde söylediği bir meseleyi şimdi yok sayıp inkâr etmek yani bilemiyorum ne söylemek lazım gelir.” 

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Elitaş'a şu yanıtı verdi: “Sayın Genel Başkanımızın 2018'de söylediğinin arkasındayız, altına imza atıyoruz. Sayın Genel Başkanımız ‘ben o pistleri yıkacağım, sökeceğim’ demedi. Orayı, pistleri tutmak kaydıyla bir kültür kompleksi olarak değerlendireceğini söyledi ve sözümüzün arkasındayız. O pistler her zaman lazım; en son 2 AK Parti Bakanı oraya inmese uçak denize çakılacaktı ya!" (HABER MERKEZİ)